Σάββατο 18 Μαρτίου 2023

ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΔΡΩΝ
Ν.Ε.Μ. U23-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 71-86

Συνεχίζει να διατηρείται σε τροχιά πλέι-οφ ο Προφήτης, που νίκησε την αναπτυξιακή ομάδα της Ν.Ε.Μ., αν και η εμφάνιση της ομάδας δεν ήταν η πρέπουσα.
Οι παίκτες μας μπήκαν στον αγώνα με υπεροψία, κάτι που οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν στο επάκρο, σκοράροντας συνεχόμενα τρίποντα. Προηγήθηκαν ακόμα και με δεκαέξι πόντους (26-10), μέχρι οι δικοί μας να σοβαρευτούν κάπως και να αρχίσουν να ροκανίζουν τη διαφορά. Στο δεύτερο μέρος, παίξαμε επιτέλους κανονικό μπάσκετ και εντέλει ήρθε η νίκη με 71-86.
Καλύτερος για τον Προφήτη ο Πατέρας που κράτησε την ομάδα στο τραγικό πρώτο ημίχρονο, οι δύο πλέι-μέικερ κατάφεραν κάποια στιγμή να συμμαζέψουν τα ασυμμάζευτα, ενώ Μπόθος και Παπαστάμος ήταν οι παράγοντες Χ του δευτέρου ημιχρόνου, σκοράροντας τότε τους 37 από τους συνολικά 43 πόντους που έβαλαν μαζί. Από την εξαιρετική Ν.Ε.Μ. (σίγουρα θα έπρεπε να είχε παραπάνω νίκες με βάση την εικόνα που είδαμε), καταπληκτικός ο Κώνστας και μαχητής ο Μπεθάνης. Καλή σε γενικές γραμμές η διαιτησία από Αλιμπέρτη και Καραπάνο.
N.E.M. U23-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 71-86 (28-16, 41-37, 56-64, 71-86)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αλιμπέρτης, Καραπάνος
Ν,Ε,Μ. U23 (Π. Υφαντής): Κώνστας 24(3), Τουμπανιάρης, Σούρσος 2, Φρυγανάς 4(1), Τζωρτζάτος, Υφαντής, Μπεθάνης 16, Ευστάθιος 5(1), Παπαγγελής 8(1), Μουρτζούκος 10(2), Σκλαβούνος.
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Σ. Γαζής): Χαραλαμπίδης 10, Μπόθος 23(3), Παπαστάμος 20(2), Πατέρας 13, Ρουμάνι 5(1), Χρυσάκης 3, Αντωνίου 4, Ρούντης, Κωστάκης 6, Κουτσουδάκης 2.