Παρασκευή 7 Απριλίου 2023

ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ-ΚΥΡΙΑΡΧΟΙ 81-60

Ωραία ξεκίνησαν τα πλέι-οφ για τον Προφήτη, που στο πρώτο ματς επικράτησε 81-60 των Κυριάρχων και χρειάζεται μία ακόμα νίκη για να προκριθεί στους τελικούς.
Μετά το αμφίρροπο πρώτο δεκάλεπτο (17-18), η ομάδα μας ανέβασε την απόδοσή της και άρχισε να φτιάχνει διαφορές. Μέχρι να βγει το ημίχρονο είχε ήδη αποσπαστεί δεκατρείς πόντους (40-27), για να συνεχίσει και μετά την ανάπαυλα στους ίδιους ρυθμούς. Οι Κυρίαρχοι έκαναν κάποιες προσπάθειες να πλησιάσουν, κυρίως με τρίποντα, δεν κατάφεραν όμως να ρίξουν ποτέ τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή, για να κλείσει το ματς με το 81-60. Η ομάδα μας στηρίχθηκε και πάλι στην επίθεσή της, έπαιξε όμορφο μπάσκετ και ανταποκρίθηκε εξαιρετικά ακόμα και απέναντι στη ζώνη, που συνήθως μας δυσκολεύει.
Έξοχα όλα τα κορίτσια σήμερα για τον Προφήτη και άπασες σε καλή βραδιά, ειδικά στην επίθεση. Τοπ-σκόρερ με 25 η Τζένη Λουκάτου, θαυμάσια η Κίτσιου και πολύ ωραία εμφάνιση και από τα γκαρντ (Άννα-Μαρία, Κωνσταντίνα και Α. Κοσκινά). Καθήκοντα head coach ανέλαβε ο Ανδρέας Ρουμάνι, με τον κόουτς Σκληρό να συνεχίζει πάντως να βρίσκεται κοντά στην ομάδα και να είναι κι εκείνος στον πάγκο, όπως εξάλλου και ο κόουτς Γαζής, που στα κρίσιμα είναι πάντα παρών. Για την ομάδα της Μαρίας Γανωτή ξεχώρισε η πολύ καλή σουτέρ Νικολαΐδου, μαζί με τη σέντερ Μαυράκη. Άψογη η διαιτητική τριάδα (Τσαχάκης, Τζιμινίδης, Ιωάννου).
Οι δύο ομάδες ανανεώνουν το ραντεβού τους για την Κυριακή στις 17:00, στον δεύτερο αγώνα της σειράς.
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ-ΚΥΡΙΑΡΧΟΙ 81-60 (17-18, 40-27, 58-42, 81-60)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαχάκης, Τζιμινίδης, Ιωάννου
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Α. Ρουμάνι): Δουλάμη, Κίτσιου 14(1), Μικέλλη, Λουκάτου 25(1), Στεφάνου Κ. 14(2), Κρίτσαλου 2, Στεφάνου Α.-Μ. 13(1), Καβαλέγκα 2, Κοσκινά Μ., Κοσκινά Α. 9(2), Κομνηνέλλη.
ΚΥΡΙΑΡΧΟΙ (Μ. Γανωτή): Καρούση, Δέτση 6, Σταμάτη, Δρένη 6(1), Νικολαΐδου 20(3), Σερέτη 4, Αθανασίου 11(3), Μαυράκη 13.