Παρασκευή 20 Φεβρουαρίου 2015

ΑΝΔΡΙΚΟ: ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ-ΛΕΩΝ ΜΟΣΧ. 58-53 (47-47)

Δεν καταθέτει τα όπλα ο Προφήτης, που συνεχίζει να πολεμά κάτω από αντίξοες συνθήκες και χθες στο εξ αναβολής πήρε μια πολύ σημαντική νίκη, που τον έφερε ξανά πάνω από την κόκκινη γραμμή, έστω και μέσα από ισοβαθμίες.
Ο αγώνας ήταν δραματικός και κρίθηκε στην παράταση. Η ομάδα του λόφου αρχικά μπήκε μουδιασμένη (4-9), γρήγορα όμως βρήκε το ρυθμό της και στο δεκάλεπτο ήταν μπροστά 21-14. Μετά όμως χάσαμε εντελώς την επαφή με το αντίπαλο καλάθι, και στο δεύτερο και το τρίτο δεκάλεπτο μαζί βάλαμε συνολικά εννιά πόντους! Ο λόγος που σε αυτό το διάστημα καταφέραμε να μείνουμε κοντά στο σκορ ήταν η καλή μας άμυνα, σε συνδυασμό με το ότι ο Λέων επιθετικά ήταν μια απ' τα ίδια με μας, με λάθη και πολλή αστοχία. Στο 30' το σκορ ήταν 30-33 και μέχρι το τέλος οι ομάδες πήγαιναν μαζί. Στο τέλος της κανονικής διάρκειας ο Προφήτης βρήκε τον άνθρωπο του στο πρόσωπο του Μαρή, που με 2/2 βολές έκανε το 45-43 και μετά με προσωπική ενέργεια το 47-46. Ενδιάμεσα ο Βρυώνης είχε κάνει το 45-46 με τρίποντο και στην τελευταία επίθεση του Λέοντα ο Γκααφάρ πήρε φάουλ, για να στείλει το ματς στην παράταση με 1/2 βολές. Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Λέων μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε 48-51 και 51-53 ενάμιση λεπτό πριν το τέλος με καλάθι του Κραββαρίτη. Αυτό όμως ήταν και το τελευταίο σκοράρισμα για τους φιλοξενούμενους στο παιχνίδι, καθώς ο Προφήτης από κει και μετά έβγαλε όλες τις άμυνες που έπρεπε. Ο Ντάσκας με 2/2 βολές ισοφάρισε στο 53-53 και μετά ο Βουρνάς μας έδωσε το προβάδισμα με δίποντο για το 55-53. Εκεί πια ο Προφήτης δε γινόταν να το χάσει...
Ψυχωμένη εμφάνιση από όλα τα παιδιά, που αντιλαμβανόμενα την κρισιμότητα του αγώνα έκαναν μεγάλη προσπάθεια και δικαιώθηκαν με τη νίκη. Το σκορ για τον Προφήτη τράβηξε ο Μουστάκας, ενώ σπουδαίο ματς έκανε και ο Μαρής, όπως και ο Βουρνάς, που ήταν και πάλι πανταχού παρών. Ο Μαυράκης προσπάθησε, αλλά όντας (μαζί με τον πιτσιρικά Ντάσκα) ο μοναδικός μας ψηλός φθάρθηκε πολύ από τα φάουλ, ενώ μνεία αξίζει και στον Τριανταφύλλου, που χωρίς να έχει ξεπεράσει τον τραυματισμό του έπαιξε 35 λεπτά με ένα πόδι... Από τον Λέοντα καλύτεροι ήταν οι έμπειροι Μαλτίδης και Κραββαρίτης.
Άριστη η διαιτησία του Κοτσώνη, μέτριος ο Μητρόπουλος.
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ-ΛΕΩΝ ΜΟΣΧ. 58-53 (21-14, 26-25, 30-33, 47-47, 58-53)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κοτσώνης, Μητρόπουλος
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Γ. Κεφαλίδης): Μουστάκας 20(4), Λεοντιάδης 3(1), Τριανταφύλλου 1, Βουρνάς 10, Μαυράκης 8, Μπούζας, Ντάσκας Τ. 3, Μαρής 13.
ΛΕΩΝ ΜΟΣΧ. (Θ. Μεϊμάρογλου): Ζαμπέτας, Μαλτίδης 9(1), Βρυώνης 8(1), Αλεξίου 5(1), Κραββαρίτης 18, Γκααφάρ 6, Φελλάς, Καναρίδης, Νεόφυτος, Καππής 7(1), Ρουμελιώτης.