Σάββατο 7 Φεβρουαρίου 2015

ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ: ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 52-56

Τεράστια νίκη για τις κορασίδες μας, που στο ματς-τελικό με τον Ατρόμητο κέρδισαν 52-56 και "αγκάλιασαν" την πρόκριση στην επόμενη φάση, αφού χρειάζονται μία νίκη στα δύο εναπομείναντα ματς (με Νίκαια και Μάνδρα στο λόφο), ενώ υπό προϋποθέσεις μπορούν να βγουν ακόμα και πρώτες. Ο Προφήτης στο πρώτο ημίχρονο έπαιζε δυνατή άμυνα και ήλεγχε τα ριμπάουντ (σκορ ημ. 18-27), λίγο μετά προηγήθηκε μέχρι και με δεκατέσσερις (23-37), όμως σιγά-σιγά φάνηκε η κούραση και ο Ατρόμητος ξεκίνησε την αντεπίθεσή του. Δύο λεπτά πριν το τέλος οι γηπεδούχες (πολύ καλή και γεμάτη ομάδα) προηγήθηκαν 51-48, όμως τα κορίτσια μας έδειξαν τρομερά ψυχικά αποθέματα, έβαλαν τα μεγάλα σουτ και πήραν τη σπουδαία νίκη. Πολύ καλή για τα δεδομένα ενός τέτοιου αγώνα η διαιτησία του Κουράντη, για τον Προφήτη με προπονήτρια τη Μένια Δροσωτάκη έπαιξαν οι Χανού, Μυσιρλή 5, Παπακωνσταντίνου, Ιγκρίστα 2, Παπαδοπούλου Μαρ. 42(4), Γκέρμπη, Σαμιώτη 6, Παπαδοπούλου Μυρ.1.