Κυριακή 28 Ιανουαρίου 2024

ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
ΝΕΕΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΜΟΣΧ.-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 63-66

Αήττητος ολοκλήρωσε την α' φάση ο Προφήτης, μετά τη νίκη του σήμερα το μεσημέρι στο Μοσχάτο επί των Under-23 της Ελευθερίας. Έτσι θα ξεκινήσει στον όμιλο της δεύτερης φάσης ως επικεφαλής, μεταφέροντας 4/4, δηλαδή τις νίκες επί Βάρης και Ελευθερίας που επίσης προκρίθηκαν από τον όμιλό μας.
Όπως και στον πρώτο γύρο, έτσι και σήμερα η νίκη ήρθε πολύ δύσκολα, αφού τα ταλαντούχα κορίτσια της ομάδας του Μοσχάτου προέβαλαν σθεναρή αντίσταση. Το ματς ήταν πολύ ενδιαφέρον, με αρκετές διακυμάνσεις και ωραίο θέαμα και από τις δύο ομάδες. Οι γηπεδούχες μπήκαν δυναμικά (7-0), όμως ο Προφήτης σταδιακά βρήκε ρυθμό και με πόντους στο ανοιχτό γήπεδο προηγήθηκε 14-20 στο δεκάλεπτο. Με όπλο τα τρίποντα η Ελευθερία ισοφάρισε (30-30) στο ημίχρονο, πέρασε μπροστά (39-35) λίγο αργότερα, με τον Προφήτη όμως να απαντά με τη σειρά του (50-55). Μ' αυτά και μ' αυτά, η τελική ευθεία βρήκε τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί (57-57 και 59-59), όμως στο φινάλε μέτρησε η εμπειρία των παικτριών του Προφήτη, που έβγαλαν τις δύο τελευταίες άμυνες και κράτησαν έτσι το αήττητο.
Μορφή για την ομάδα μας σήμερα η Μαρία Θεοδώρου, που ήταν πραγματικά ασταμάτητη και τελείωσε την αναμέτρηση με 31 πόντους. Πολύ καλή επίσης η Σερέτη, όπως και οι Γραμματικού, Πολιτοπούλου στο β' ημίχρονο. Από την Ελευθερία θαυμάσιες η Κατσούλη και η Αλιφραγκή, θετική επίσης και η σέντερ Ταμπάκου, το πέμπτο φάουλ της οποίας έπαιξε ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα. Πολύ καλή η διαιτησία από Γεωργίου και Πάλλα.
ΝΕΕΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΜΟΣΧ.-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 63-66 (14-20, 30-30, 50-55, 63-66)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γεωργίου, Πάλλας
ΝΕΕΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΜΟΣΧ. (Δ. Καρπετάς): Μερκούρη 7(1), Κατσούλη Β. 2, Αλιφραγκή 21(4), Κατσούλη 20(2), Μποντιώτη, Μαλλιαρού 2, Ρήγα 2, Ταμπάκου 9.
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Σ. Φέξης): Γραμματικού 9(1), Κοσκινά, Θεοδώρου 31(1), Μαχλά 3, Πολιτοπούλου 13, Παπαμαρκάκη 2, Σερέτη 4, Μαυράκη 2, Τζινλή, Πλώτα 2.