Κυριακή 19 Νοεμβρίου 2023

ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
ΒΑΡΗ-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 38-57

Ο Προφήτης είναι πλέον η μοναδική αήττητη ομάδα της κατηγορίας. Οι "κυανέρυθρες" έκαναν πολύ ωραία εμφάνιση σήμερα στη Βάρη και νίκησαν την τοπική ομάδα με 38-57, στο ντέρμπι της αγωνιστικής.
Οι παίκτριές μας μπήκαν από την αρχή απόλυτα συγκεντρωμένες και διαβασμένες (σπουδαία η δουλειά των κόουτς Φέξη και Παναγιωτόπουλου). Ειδικά στην άμυνα ο Προφήτης ήταν θαυμάσιος και το 4-16 του πρώτου δεκαλέπτου αποτύπωνε την εικόνα της αναμέτρησης. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Βάρη προσπάθησε να πλησιάσει (20-28 ημίχρονο), όμως με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Προφήτης ξέφυγε και πάλι (23-39). Το τέταρτο φάουλ της Κίτσιου προσωρινά μας αποσυντόνισε (28-39), αλλά η τάξη αποκαταστάθηκε και το 30-51 στην έναρξη της τετάρτης περιόδου έβαλε οριστικό φινάλε στο ματς, με τα τελευταία λεπτά να έχουν διαδικαστικό χαρακτήρα.
Μεγάλη εμφάνιση από την Λήδα, με πέντε τρίποντα και εξαιρετικές δημιουργίες. Έξοχοι και στις δύο πλευρές του παρκέ οι δύο πύργοι μας, Κίτσιου και Blacky, φοβερές στην άμυνα και οι δέκα που αγωνίστηκαν. Μπράβο σε όλες για την προσήλωση και την διάθεση. Από την Βάρη πρώτη σκόρερ η Κ. Στεφάνου και πάλεψε η Κουντουριώτη. Δεν επηρέασε την εξέλιξη η διαιτησία των Κονταράτου και Κολίλα.
ΒΑΡΗ-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 38-57 (4-16, 20-28, 30-48, 38-57)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κονταράτος, Κολίλας
ΒΑΡΗ (Α. Μεϊμάρογλου): Νάκου, Στεφάνου Κ. 15, Στεφάνου Α.-Μ. 3, Ψυλλάκη, Καρυδάκη 6(2), Κουντουριώτη 8(2), Αποστόλου, Κωτσή 4, Μαρίνη 2.
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Σ. Φέξης): Γραμματικού 6, Κίτσιου 13, Θεοδώρου 2, Μαχλά, Πολιτοπούλου 23(5), Παπαμαρκάκη 2, Σερέτη 2, Μαυράκη 9, Τζινλή, Κοσκινά.