Δευτέρα 13 Δεκεμβρίου 2021

ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
Γ.Α.Σ. ΜΑΝΔΡΑΣ-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 47-42

Δεύτερη ήττα μέσα σε διάστημα τριών ημερών για τη γυναικεία μας ομάδα, που δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Μάνδρας και κατρακύλησε στην έκτη θέση της βαθμολογίας.
Δίκαιη η νίκη για τον Γ.Α.Σ. Μάνδρας σήμερα. Έπαιξε δυνατά και έξυπνα, απέναντι σε έναν Προφήτη που επιβεβαίωσε πως έχει τρομερά αγωνιστικά προβλήματα. Για ένα ακόμα ματς η ομάδα μας ξεκίνησε νωθρά και οι γηπεδούχες το εκμεταλλεύτηκαν, προηγούμενες με 10-3. Ο Προφήτης πάντως βελτιώθηκε κάπως στη συνέχεια, ακριβώς με τη λήξη του ημιχρόνου πέρασε μπροστά για πρώτη φορά (22-23) και λίγο αργότερα έκανε το 23-29. Η Μάνδρα όμως επένδυσε στην καλή της άμυνα και δικαιώθηκε. Ο Προφήτης έπαθε και πάλι επιθετικό μπλακ-άουτ, το οποίο ουσιαστικά κράτησε μέχρι το τέλος του αγώνα. Στα 17 τελευταία αγωνιστικά λεπτά, η ομάδα μας σημείωσε 13 πόντους, με μόλις δύο καλάθια όλα κι όλα εντός παιδιάς. Έτσι η ψυχωμένη Μάνδρα έγινε αφεντικό του αγώνα, περνώντας με 43-36 στο 36'. Ο Προφήτης κατάφερε να φτάσει στον πόντο (43-42), όμως το μεγάλο σουτ ήρθε από τα χέρια της Τσούμπου, που με τρίποντο έγραψε το 47-42, 24" πριν το τέλος και έκρινε οριστικά τη μοίρα της αναμέτρησης.
Οι δύο ψηλές της ομάδας του Καραγάνη, η Πιτσάκη και η Μουζάκη, κυριάρχησαν κάτω από τα καλάθια και πιστώνονται το μεγαλύτερο μερίδιο της νίκης. Για τον Προφήτη καλύτερη η Μούλτση. Μέτρια η διαιτησία των Γεωργόπουλου και Φιλίππου.
Γ.Α.Σ. ΜΑΝΔΡΑΣ-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 47-42 (17-12, 22-23, 35-32, 47-42)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γεωργόπουλος, Φιλίππου
Γ.Α.Σ. ΜΑΝΔΡΑΣ (Π. Καραγάνης): Κουτσοδήμου 4, Τσούμπου 6(1), Σωτηρίου 8(2), Σανταμούρη, Μουζάκη 12, Πιτσάκη 17(1), Κουρτέση, Προέδρου.
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Θ. Μπούτας): Κολοβού, Δροσωτάκη 4, Μηνά 2, Τσελεπίδου 5(1), Μανουρά, Μούλτση 9(1), Κριτσάλου 4, Στεφάνου Α.-Μ. 2, Τσουμπρή 3(1), Κοτσιπετσίδου, Στεφάνου Κ. 13(1).