Κυριακή 2 Φεβρουαρίου 2020

ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ: Α.Ο.Ν.Α.-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 45-55

Στο γήπεδο που έχει γνωρίσει τη μεγαλύτερη επιτυχία της ιστορίας της, η γυναικεία ομάδα μπήκε με το δεξί στη δεύτερη φάση, αφού επιβλήθηκε του μαχητικού Α.Ο.Ν.Α. με 45-55.
Για ένα ημίχρονο ο Α.Ο.Ν.Α. ήταν ανώτερος και έβαζε πολύ δύσκολα στον Προφήτη, που προηγήθηκε 0-6, αλλά μετά δέχτηκε ένα σερί 16-1, που έφερε τις γηπεδούχες μπροστά με 16-7. Οι παίκτριες του κόουτς Λαμπρόπουλου, πίεσαν, έκλεψαν μπάλες και εκμηδένισαν τη δημιουργία του Προφήτη, πηγαίνοντας στο ημίχρονο με 27-20. Ο Προφήτης όμως μεταμορφώθηκε αγωνιστικά στο δεύτερο μέρος και η μεταμόρφωση αυτή είχε ονοματεπώνυμο: Νατάσα Τσιφτελή, που επέστρεψε στους αγώνες μετά από δυόμιση μήνες (μετά το κάταγμα στο χέρι της), πάτησε για πρώτη φορά παρκέ στο 17' και νοικοκύρεψε το παιχνίδι του Προφήτη. Τα λάθη περιορίστηκαν, η επίθεση λειτούργησε πιο ορθολογικά και η ροή της αναμέτρησης άρχισε να αλλάζει. Ο Προφήτης πέρασε σε θέση οδηγού στο 25' (32-33) και στο τελευταίο δεκάλεπτο πόνταρε στην καλή του άμυνα αλλά και την εμπειρία του, περνώντας από μια δύσκολη έδρα με 45-55.
Η Κωνσταντίνα Στεφάνου έψαχνε καιρό τώρα ένα μεγάλο παιχνίδι. Το βρήκε σήμερα, καθώς κουβάλησε το σκοράρισμα της ομάδας μας με 23 πόντους, χωρίς μάλιστα να κάνει κατάχρηση προσπαθειών. Η Ζεβαχιργιάν ήταν εξαιρετική στην άμυνα και στο δεύτερο ημίχρονο σημείωσε τρία τρίποντα-μαχαιριές, ενώ όπως πάντα πολλή δουλειά σε όλους τους τομείς από την Σπύρη. Από τον Α.Ο.Ν.Α. που με το ρόστερ που διαθέτει έχει όλο το μέλλον μπροστά του, άρεσαν πολύ οι Κασωτάκη, Ξενιτοπούλου, Κατσαρέα, όλες τους 15-16 χρονών. Άριστος ο Γεωργόπουλος, δεν απέφυγε τα λάθη ο Αυγερινός.
Α.Ο.Ν.Α-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 45-55 (18-10, 27-20, 38-38, 45-55)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γεωργόπουλος, Αυγερινός Γιωρ.
Α.Ο.Ν.Α. (Κ. Λαμπρόπουλος): Ξενιτοπούλου 8(2), Κατσαρέα 11, Γεβοντιάν, Παπακωνσταντίνου Α. 3, Χατζόγλου 8, Παπακωνσταντίνου Δ. 2, Κασωτάκη 13(1), Ζαχαροπούλου, Κάσουρα.
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Θ. Μπούτας): Κοντοδιού 3(1), Κρίτσαλου 8, Σπύρη 6, Ζεβαχιργιάν 9(3), Στεφάνου 23(3), Τσιφτελή, Παπακωνσταντίνου 6, Στασινού.