Κυριακή 24 Οκτωβρίου 2021

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΑΝΔΡΩΝ
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ-ΕΙΡΗΝΗ 2005 11-4

"Βροχή" από γκολ στο γήπεδο του Σ.Ε.Φ.. Σε έναν ανοιχτό και χωρίς μεγάλες σκοπιμότητες αγώνα, ο Προφήτης επικράτησε με το ανεπανάληπτο 11-4 της πολύ νεανικής Ειρήνης 2005 και μετά από τρεις αγωνιστικές στο πρωτάθλημα της Γ' Πειραιά βρίσκεται μόνος στην κορυφή της βαθμολογίας.
Παραδίδουμε όμως για λίγο την πένα του blog μας στον φίλο και εξαιρετικό δημοσιογράφο Θάνο Λογοθέτη, που βρέθηκε στο Σ.Ε.Φ. και έκανε την κριτική του αγώνα στο site της εφημερίδας "Κοινωνική":
Παράσταση για έναν ρόλο είχαμε σήμερα το απόγευμα στο γήπεδο του Σ.Ε.Φ., αφού ο Προφήτης Ηλίας ήταν κατά πολύ ανώτερος της φιλότιμης, γυμνασμένης αλλά πολύ νεανικής ομάδας της Ειρήνης 2005, αλλά παράλληλα είδαμε ένα πραγματικό ρεσιτάλ από γκολ! Η ομάδα του προπονητή Δημήτρη Μπούτρου στην ουσία χτίζεται από τώρα για να γίνει ανταγωνιστική σε δύο τρία χρόνια, και έχει όντως καλές προοπτικές, αλλά για την ώρα δεν είναι σε θέση να προβάλλει αξιόλογη αντίσταση… Αλλά ας επιστρέψουμε στο παιχνίδι. Μόλις στο 3′ ο Χάιδος είχε οριζόντιο δοκάρι. Και δυο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με σουτ του Κωστούλα! Από εκεί και πέρα, η ομάδα του Μάκη Ιωακειμίδη σοβαρεύτηκε, έβαλε την μπάλα κάτω, και άρχισε να σκοράρει κατά ριπάς! Αφού ο Χάιδος σημάδεψε για δεύτερη φορά το δοκάρι, μέχρι την λήξη του πρώτου ημιχρόνου σκόραραν διαδοχικά οι Τρικαμηνάς (9′), Λάζαρης Μ. (19′), Μέξης (27′), Χάιδος (30′) και Ντύλη (37′) για να διαμορφωθεί έτσι το 5-1, το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια. Η επανάληψη άρχισε πάλι με γκολ των φιλοξενούμενων που μείωσαν σε 5-2 με τον Σαμπούνι στο 48′ αλλά στο 56′ ο Χάϊδος με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έκανε το 6-2. Και μετά ο ρυθμός έγινε καταιγιστικός! Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ηλίας με τρομερό σουτ μείωσε σε 6-3! Στο 62′ ο ίδιος παίκτης μείωσε ακόμα περισσότερο σε 6-4 αλλά στο 64′ και στο 65′ ο Χάιδος εκτόξευσε το σκορ σε 8-4! Στο 71′ με απ' ευθείας φάουλ ο Μάσρι έκανε το 9-4 και ο ίδιος παίκτης δύο λεπτά αργότερα το 10-4. Στο 82′ ο Λύσσανδρος Λάζαρης έκανε το τελικό 11-4(!)… Τον αγώνα διαιτήτευσε χωρίς προβλήματα ο έμπειρος Δημήτρης Βουτσάς με βοηθούς τους Άγγελο Καρανικολάου και Δημήτρη Πουλόπουλο.
➽Ο αγώνας αυτός είναι φυσικά αφορμή να πιάσουμε τα βιβλία της ιστορίας μας. Είναι αυτονόητο πως τα 15 συνολικά γκολ που σημειώθηκαν συνιστούν ρεκόρ για αγώνα πρωταθλήματος της ομάδας μας. Το προηγούμενο ήταν τα 10, και κρατούσε από τις 2 Ιουνίου του 1968 και το ματς Προφήτης Ηλίας-Θησέας 6-4. Το ίδιο αυτονόητο είναι πως και τα 11 γκολ που πετύχαμε είναι η κορυφαία επίδοση στην ιστορία μας, αφού στο παρελθόν είχαμε φτάσει "μόνο" μέχρι τα 7 (Προφήτης Ηλίας-Ερμής Κορ. 7-1, 24/4/1966). Τα παραπάνω φυσικά τα αναφέρουμε μόνο για το στατιστικό κομμάτι της υπόθεσης, με κάθε σεβασμό απέναντι στη νεανική ομάδα της Ειρήνης 2005 και την προσπάθεια που κάνει.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βουτσάς (Καρανικολάου, Πουλόπουλος)
ΣΚΟΡΕΡ: 9' Τρικαμηνάς, 19' Λάζαρης Μ., 27' Μέξης, 30', 56', 64', 65' Χάιδος, 37' Ντύλη, 71', 73' Μασρί, 82' Λάζαρης Λ. - 5' Κωστούλας, 48' Σαμπούνι, 58', 62' Ηλίας
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Μ. Ιωακειμίδης): Ρίμπας, Μαυρέλος (55' Μελαχροινός), Λεμπέσης, Λάζαρης Λ., Τρικαμηνάς, Λιάκος (79' Ρουσιώτης), Μπρέγκου (55' Παντελάτος), Λάζαρης Μ., Μέξης (55' Μάσρι), Χάιδος, Ντύλη (65′ Κορομπίλης).
ΕΙΡΗΝΗ 2005 (Δ. Μπούτρος): Μουλόπουλος, Σαμπούνι, Αποστολάκος, Γκάνος, Φιλιππακόπουλος (46' Κούκος), Ζωγράφος, Καμαράδος, Τσαπάρας Γ., Αλεξίου, Κωστούλας (46' Τσαπάρας Φ.), Ηλίας (79' Πατρικαλάκης).