Τρίτη 5 Φεβρουαρίου 2019

ΑΝΔΡΙΚΟ: ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 65-55

Για δεύτερη φορά μέσα σε μια βδομάδα ο Προφήτης εξόρμησε στη Βάρη, το αποτέλεσμα όμως δεν άλλαξε, αφού και η Βουλιαγμένη μας νίκησε, με σκορ 65-55.
Όλο το ματς ήταν ουσιαστικά το τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο έληξε με ένα επιμέρους 23-5, που έφερε τα πάνω-κάτω για τον Προφήτη, ο οποίος για ένα ημίχρονο είχε φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του και έδειχνε ικανός να φύγει με το διπλό. Οι μόλις οκτώ πόντοι παθητικό του πρώτου δεκαλέπτου (απέναντι σε μια ομάδα που σκοράρει πολύ) ήταν καλός οιωνός, το ημίχρονο έκλεισε 26-34, αλλά στη συνέχεια τα πάντα άλλαξαν. Με την έναρξη της επανάληψης ο Προφήτης ήταν σα να μη μπήκε στο γήπεδο και η ενθουσιώδης Βουλιαγμένη χρειάστηκε μόλις τρία λεπτά για να πάρει το προβάδισμα (35-34). Η συνέχεια ήταν ανάλογη (43-35), με το εφιαλτικό δεκάλεπτο να κλείνει με 49-39 και τον Προφήτη να έχει σκοράρει σε όλο αυτό το διάστημα μόλις μια φορά εντός παιδιάς. Μετά το 52-39 του 31' η ομάδα μας προσπάθησε να αντιδράσει, φτάνοντας μέχρι το καλάθι (55-53), αλλά ήταν φανερό πως το ματς είχε ήδη πάρει το δρόμο του, με την Βουλιαγμένη μάλλον εύκολα να ανεβάζει ξανά τη διαφορά και να μην απειλείται ουσιαστικά μέχρι το τελικό 65-55.
Ο Προφήτης έχασε το ματς από την επίθεσή του, αφού οι 65 πόντοι που δέχτηκε (η Βουλιαγμένη σκοράρει κατά μ.ο. 75) δεν είναι πολλοί, αλλά οι 55 που έβαλε (και δη οι 21 του δευτέρου ημιχρόνου) είναι σίγουρα χαμηλή επίδοση και απαγορευτική για νίκη σε τέτοιο εκτός έδρας ματς. Στο πρώτο ημίχρονο ο Μπριασούλης δεν είχε ρυθμό, αλλά στο β' πήρε μπρος (12 από τους 14 πόντους του), παρασύροντας και τους υπόλοιπους. Πολύ καλή παρουσία επίσης από τους Κουβούση και Μήλιο, ενώ ο Απτόσογλου ευστόχησε σε κρίσιμα σουτ στο τελευταίο δεκάλεπτο. Πρώτος σκόρερ του αγώνα και καλύτερος του Προφήτη ο Ρουσουνέλος, ενώ κατά διαστήματα πάλεψε και ο Αντωνίου. Καλή σε γενικές γραμμές η διαιτησία του Έξαρχου και της Μιχαλοπούλου, που έκαναν κάποια λαθάκια, τα οποία όμως δεν επηρέασαν την εξέλιξη της αναμέτρησης.
ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 65-55 (8-15, 26-34, 49-39, 65-55)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Έξαρχος, Μιχαλοπούλου
ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Γ. Κολοτούρος): Μπελίτσης 5, Ντεροχονεσιάν 7, Αποστολόπουλος 1, Κυριακού 1, Σίνας, Απτόσογλου 9(2), Φατούρος 3(1), Μήλιος 11(1), Κουρμουσάς 2, Κουβούσης 6, Λειβαδάς 6, Μπριασούλης 14(1).
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Σ. Γαζής): Μαυροδάκος 11, Ρουσουνέλος 15(2), Μυσιρλής 3(1), Πατμανίδης 6, Τόμπρος, Ρούτσιας 2, Μακρινός 10(1), Αντωνίου 7(1), Αλεβιζάκης, Σκαντζής, Ντούνης 1.