Πέμπτη 21 Φεβρουαρίου 2013

ΑΝΔΡΙΚΟ: ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ-Ε.Α.ΝΙΚΑΙΑΣ 65-51

Ήσυχο το σημερινό βράδυ για τον Προφήτη με αντίπαλο τη Νίκαια. Η ομάδα μας χωρίς να χρειαστεί να φορτσάρει έφτασε σε μια άνετη νίκη με 65-51.
Ο Προφήτης ακούμπησε το πόδι στο γκάζι μόνο για ένα δεκάλεπτο. Τόσο χρειάστηκε ώστε να εξασφαλίσει διαφορά ασφαλείας (22-8 στο 9'), που του έφτανε για να μην ανησυχήσει στο υπόλοιπο του αγώνα. Η διαφορά σε όλο σχεδόν το ματς "έπαιζε" γύρω στους 15 πόντους, με τον Προφήτη να κάνει, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, συντήρηση δυνάμεων. Η Νίκαια δεν έδειχνε να πιστεύει πως μπορεί να πάρει κάτι θετικό από το σημερινό ματς, και μόνο μετά τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου έδειξε λίγο σφυγμό, όταν μείωσε προσωρινά σε 50-40, κυρίως χάρη στον μαχητή Καρατζή, που ήταν όμως απελπιστικά μόνος, έχοντας μόνο λίγες βοήθειες από τον Ντώνη. Πέραν τούτου ουδέν και ο Προφήτης έφτασε έτσι σε μια άνετη νίκη. Χωρίς προβλήματα και η διαιτησία των Παπαφωτίου και Λαμπίρη, σε ένα μάλλον χαλαρό παιχνίδι.
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ-Ε.Α.ΝΙΚΑΙΑΣ 65-51 (22-10, 33-17, 48-37, 65-51)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαφωτίου, Λαμπίρης
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Π. Κάσσης): Χαραλαμπίδης 11(3), Φωστέρης 19(3), Ευσταθίου 2, Πιστιόλης, Κεραμειδάς, Βουρνάς 14, Κουκουβάκης 6, Καψοκόλης, Μπερδεμπές 1, Κάτσικας 7, Ντάσκας 2, Μουστάκας 3(1).
Ε.Α.ΝΙΚΑΙΑΣ (Κ. Αράπης): Ρεπάνης, Καλφούτζος, Ντώνη 12(4), Μαγγιώρος 4, Μπάγιας, Καρατζής 28(2), Παναγιωτόπουλος, Καραμάνης 3, Τσιριγώτης 4.