Παρασκευή 14 Δεκεμβρίου 2012

ΑΝΔΡΙΚΟ: ΑΕ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 67-59

Δεν μπόρεσε να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από την Καλλιθέα ο Προφήτης, σε ένα παιχνίδι που το πάλεψε, χάνοντας τελικά με 67-59.
Ο Προφήτης είχε ελπιδοφόρο ξεκίνημα στην αναμέτρηση, προηγήθηκε με 16-20, όμως το τέταρτο φάουλ του Χαραλαμπίδη απορρύθμισε την ομάδα, ειδικά στην επίθεση, κι έτσι βρεθήκαμε να κυνηγάμε στο 27-20 του 16'. Από εκείνο το σημείο και μετά ο αγώνας κινήθηκε σε ένα επαναλαμβανόμενο μοτίβο, με την Καλλιθέα να παίρνει διαφορές, τον Προφήτη να τις μαζεύει αλλά να μην μπορεί ποτέ να ακουμπήσει τους γηπεδούχους. Ενδεικτικά, στο δεύτερο ημίχρονο, το 49-37 έγινε 49-45, και εκεί που η ομάδα μας έδειχνε ικανή για την ανατροπή, κόπηκε πάλι η επαφή με το καλάθι και η Καλλιθέα, που είχε για πρωταγωνιστή τον Μαραγκόπουλο, έφτασε στο +15 (61-46) έξι λεπτά πριν το τέλος. Ο Προφήτης, πιέζοντας σε όλο το γήπεδο, έκανε και πάλι την προσπάθειά του, που έμεινε όμως ξανά ημιτελής με τη διαφορά να φτάνει μέχρι τους 6 (64-58), στο ένα λεπτό. Η ομάδα μας σε γενικές γραμμές έδειξε να έχει διάθεση, προσπάθησε απέναντι σε έναν ισχυρό αντίπαλο, όμως προδόθηκε από κάποια νεκρά διαστήματα, ειδικά στην επίθεση, και ως συνήθως από την αστοχία της στις βολές.
Ο δεύτερος διαιτητής, Μέλης, μας έπαιξε πολύ κόντρα, και λέει πολλά το γεγονός πως 7:41 πριν τη λήξη του τετάρτου δεκαλέπτου, και ενώ η Καλλιθέα είχε κολλήσει επιθετικά, είχαμε συμπληρωμένα τα ομαδικά μας, με τον Μέλη να είναι αυτός που τα είχε σφυρίξει όλα. Ο Ζακεστίδης έχασε λίγες φάσεις, αλλά γενικά είχε μια καλή διαιτησία.
ΑΕ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 67-59 (14-16, 32-27, 49-43, 67-59)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζακεστίδης, Μέλης
ΑΕ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Σ. Θεοδοσίου): Δελλής 8, Ζαχαρόπουλος 15, Μαστρογιάννης 6(1), Μαραγκόπουλος 25(3), Γκόφας 4, Ζάχαρης 2, Κατσούρης, Αηδονίδης 7(1).
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Π. Κάσσης): Χαραλαμπίδης 8(1), Φωστέρης 14, Ευσταθίου 2, Πιστιόλης 3, Κεραμειδάς, Βουρνάς 4, Κουκουβάκης 13, Μόμτσος 7(1), Ντάσκας, Σκιαθίτης 8(2).