Κυριακή 22 Ιανουαρίου 2023

ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
ΚΥΡΙΑΡΧΟΙ-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 67-63

Η πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα ήρθε σήμερα στα Καμίνια, στο τοπικό ντέρμπι εναντίον των Κυριάρχων. Ο Προφήτης είχε κακή απόδοση, οι κιτρινόμαυρες έβαλαν μεγάλα σουτ και πήραν δίκαια τη νίκη σε ένα παιχνίδι αρκετά σημαντικό, καθώς οι δύο ομάδες θα "κουβαλήσουν" το αποτέλεσμα αυτό στην επόμενη φάση.
Ο Προφήτης είχε ένα μικρό προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, όμως δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να πάρει διαφορά ασφαλείας. Το 17-26 έγινε γρήγορα 26-26, ενώ η ομάδα μας δεν μπόρεσε να "χτίσει" ούτε πάνω στο 28-35 του ημιχρόνου. Οι πεισματάρηδες Κυρίαρχοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με 55-54 τρία λεπτά πριν το τέλος, πήραν την ψυχολογία του αγώνα και πανηγύρισαν την πολύ μεγάλη νίκη.
Καταπληκτική για τις νικήτριες η αειθαλής σουτέρ Ειρήνη Αθανασίου, που όταν αποβλήθηκε με πέντε έδωσε τη σκυτάλη στη Νικολαΐδου, η οποία ήταν εκείνη που πέτυχε το σουτ αγώνα, ένα τρίποντο από τα εννιά μέτρα για το 61-55. Σε εξαιρετική μέρα και οι τρεις της φροντ-λάιν για την ομάδα της Μαρίας Γανωτή. Από τον Προφήτη πολύ καλή η Καβαλέγκα και πρώτες σκόρερ η Άννα-Μαρία με τη Θεοδώρου. Μέτρια η διαιτησία των Δελαγραμμάτικα και Μακρή.
Η αναμέτρηση ήταν αρκετά επεισοδιακή, αφού προς το τέλος αποβλήθηκε ο κόουτς Σκληρός για έντονη διαμαρτυρία, ενώ έξι δευτερόλεπτα πριν το τέλος, άτομο που υποστήριζε τον Προφήτη πέταξε μπουκάλι προς τους διαιτητές και ο αγώνας διακόπηκε για αρκετή ώρα. Αυτό ασφαλώς θα στοιχίσει και τιμωρία για την ομάδα μας.
ΚΥΡΙΑΡΧΟΙ-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 67-63 (13-14, 28-35, 43-46, 67-63)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Δελαγραμμάτικας, Μακρής
ΚΥΡΙΑΡΧΟΙ (Μ. Γανωτή): Καρούση 4, Χάλιου 2, Σερέτη 7, Δέτση 10, Δρένη 1, Νικολαΐδου 11(2), Αθανασίου 21(4), Μαυράκη 11, Αμανατίδη.
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Θ. Σκληρός): Θεοδώρου 15, Κίτσιου 8, Στεφάνου Κ. 11(2), Κρίτσαλου 2, Στεφάνου Α.-Μ. 15(2), Καβαλέγκα 7, Κοσκινά Α. 5(1).