Σάββατο 12 Φεβρουαρίου 2022

ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΔΡΩΝ
ΛΕΩΝ ΜΟΣΧ.-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 54-62

Ωραία νίκη για τον Προφήτη, η τρίτη στη σειρά, με 54-62 απέναντι στον Λέοντα στο Μοσχάτο.
Με μεγάλη μας ικανοποίηση είδαμε τους παίκτες μας να παίζουν και πάλι πολύ καλή άμυνα, ειδικά στο καθοριστικό τελευταίο δεκάλεπτο, όταν και ο Λέων σημείωσε μόλις επτά πόντους. Ο Προφήτης είχε το προβάδισμα σχεδόν καθ΄όλη τη διάρκεια, με εξαίρεση ένα μικρό διάστημα στο τρίτο δεκάλεπτο, και έφτασε στη νίκη με σκορ σχεδόν ίδιο με αυτό του αγώνα στον α' γύρο (τότε ήταν 62-55). Καλύτερος του ήταν ο Μπόθος, που σταμάτησε στους 27 πόντους, κρίσιμα καλάθια πέτυχε στο τέλος ο Παπαστάμος, ενώ από τους γηπεδούχους μια ομάδα μόνος του όπως πάντα ο Μπέης. Καλή η διαιτησία από Κονταξάκη και Νεστορίδη. Ντεμπούτο με την ανδρική ομάδα έκανε ένα ακόμα παιδί από τις υποδομές μας, ο Φίλιππος Καρατάσιος, ενώ ο Γιάννης Πατέρας που είχε πάρει το χρίσμα την προηγούμενη εβδομάδα, πέτυχε τους πρώτους του πόντους.
ΛΕΩΝ ΜΟΣΧ.-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 54-62 (13-20, 28-35, 47-49, 54-62)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κονταξάκης, Νεστορίδη
ΛΕΩΝ ΜΟΣΧ. (Γ. Παπαϊωάννου): Μπέης 30(2), Ανδρίτσος 2, Καψής, Σανούδος 4, Κοντούζογλου 2, Σονίδης 7(1), Κωνσταντίνο 2, Φιλιππούσης 7, Σταυλάς, Χρήστου, Τρανταφίλη.
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Σ. Γαζής): Παπαστάμος 13, Μπόθος 27(2), Χαραλαμπίδης, Τόμπρος 2, Ρουμάνι 5, Ξενικάκης 9(1), Γαζής, Λάζια, Αθανίτης 3, Πατέρας 3, Καρατάσιος.