Σάββατο 20 Νοεμβρίου 2021

ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΔΡΩΝ
ΑΜΦΙΑΛΗ-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 65-52

Για ένα ημίχρονο ο Προφήτης έδειχνε πως μπορεί να διεκδικήσει κάτι από την αναμέτρηση στις Σιταποθήκες, όμως στο β' μέρος ξέμεινε από δυνάμεις και συγκέντρωση και η ενθουσιώδης Αμφιάλη κέρδισε με 65-52.
Με όπλο την δυνατή του άμυνα στο ξεκίνημα ο Προφήτης προηγήθηκε με 4-13. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, όμως η ομάδα του λόφου βρήκε κι άλλο καλό διάστημα που έφερε το 19-25. Σε εκείνο το σημείο και οι δύο ομάδες έμειναν για αρκετή ώρα χωρίς σκορ, ο Προφήτης έχασε την ευκαιρία να διευρύνει κι άλλο το προβάδισμά του και εντέλει η Αμφιάλη με τη λήξη του πρώτου μέρους μείωσε στον πόντο. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εντελώς διαφορετική ιστορία. Η ομάδα του κόουτς Μπαστούνη μπήκε από την αρχή δυνατά, ο Προφήτης δεν έβρισκε σκορ με συνέπεια και η ροή του αγώνα άλλαξε, κυρίως χάρη στα μακρινά σουτ. Η διαφορά σταδιακά άρχισε να ανεβαίνει και οι "κυανέρυθροι" δεν βρήκαν απαντήσεις σε μια πολύ κακή επιθετικά βραδιά τους. Οι γηπεδούχοι έφτιαξαν την ψυχολογία τους, κάποια στιγμή τα έβαζαν όλα και κάπως έτσι το 65-52 ήρθε μάλλον σαν φυσιολογική συνέπεια.
Οι μικροί της Αμφιάλης, με προεξάρχοντες τους Βασιλάκο και Ζάνο ήταν αυτοί που έγειραν την πλάστιγγα. "Κολώνα" της ομάδας ο πολύ δυνατός σέντερ Μπαμπάκος, που πριν κάποια χρόνια είχε περάσει και από τον Προφήτη. Στην αντίπερα όχθη (των 11/21 ελευθέρων βολών), καλύτερος ο Μπόθος, το πάλεψε και ο Παπαστάμος. Δεν επηρέασε τον τελικό νικητή η διαιτησία των Κιουλάφα και Παπαχρυσανθακόπουλου.
ΑΜΦΙΑΛΗ-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 65-52 (11-15, 24-25, 43-38, 65-52)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κιουλάφας, Παπαχρυσανθακόπουλος
ΑΜΦΙΑΛΗ (Κ. Μπαστούνης): Μπελίτσης 3(1), Καραγιαννίδης, Αλειφέρης 2, Σολδάτος, Καλπάκος Ν., Ξανθάκης 7(1), Μπαμπάκος 12, Καλπάκος Γ. 8(2), Τουμαζάτος 5(1), Ζάνος 11(1), Βασιλάκος 17(3).
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Σ. Γαζής): Παπαστάμος 8, Μπόθος 14(1), Μπουράνης 3(1), Χαραλαμπίδης 2, Μπακάλης 8(1), Τόμπρος 2, Μακρινός, Αντωνίου 6(1), Λάζια 5(1), Αθανίτης 2, Τσάταρος, Μερσινάι 2.