Κυριακή 14 Νοεμβρίου 2021

ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ-ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ 50-42

Μόνο τους δύο βαθμούς κρατάει ο Προφήτης από τη σημερινή αναμέτρηση στα Καμίνια. Η ομάδα μας δεν έπαιξε καλά και δυσκολεύτηκε από την αξιόμαχη Προοδευτική, μέχρι να φτάσει στη νίκη με 50-42.
Ο Προφήτης μπήκε υπερβολικά νωθρός σήμερα και πριν καλά-καλά το καταλάβει, η Προοδευτική, βάζοντας τα σουτ, βρέθηκε να προηγείται με 3-13. Σε όλο σχεδόν το πρώτο ημίχρονο η άμυνά μας παρουσίαζε ανεπίτρεπτα κενά και το 24-26 της ανάπαυλας ήταν μάλλον ευτύχημα για τον Προφήτη. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας βελτιώθηκε, η ζώνη έγινε πιο ενεργητική και σιγά-σιγά η ροή του αγώνα άλλαξε. Στο 25' ο Προφήτης έγραψε το πρώτο του προβάδισμα μέσα στο ματς (29-28) και σταδιακά έφτιαξε κάποιες διαφορές (μεγαλύτερη το +11) που του επέτρεψαν να φτάσει με σχετική ασφάλεια στο ροζ φύλλο.
Στο δύσκολο πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας στηρίχθηκε στην Κρίτσαλου, ενώ καλές στιγμές είχαν η Μηνά και η μεγάλη Στεφάνου. Από την φιλότιμη Προοδευτική (δεν είναι τυχαίο ότι μια βδομάδα πριν δυσκόλεψε και το φαβορί της κατηγορίας, Πορφύρα) διακρίθηκαν οι Γρυλλάκη και Ντόχα. Άριστη η διαιτησία από την Μιχαλοπούλου και τον Κίτσο.
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ-ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ 50-42 (13-15, 24-26, 37-34, 50-42)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μιχαλοπούλου, Κίτσος
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Θ. Μπούτας): Κολοβού 4, Μηνά 8(1), Τσελεπίδου 6, Στεφάνου Α.-Μ. 12(1), Μούλτση, Κρίτσαλου 11, Μανουρά, Ζεβαχιργιάν, Κοτσιπετσίδου, Στεφάνου Κ. 9.
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Β. Κλαδούχος): Καρπαθιωτάκη 3(1), Κόσμη 8(2), Ντόχα 8(2), Αγγελοπούλου, Ριζογιάννη 3(1), Αθανασοπούλου, Γρυλλάκη 10, Τέκου 8, Μήτση 2.