Πέμπτη 26 Οκτωβρίου 2017

ΑΝΔΡΙΚΟ: ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΒΑΡ.-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 61-55

Λίγο καλύτερος να ήταν ο Προφήτης στη Βάρη, θα μπορούσε να είχε αποκομίσει κάτι περισσότερο από την αναμέτρηση  με τον Κεραυνό. Τελικά αυτό δεν έγινε, καθώς οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι και το τελικό 61-55 σήμανε την πρώτη φετινή μας απώλεια.
Ο Προφήτης ουσιαστικά πλήρωσε τα δύο μεγάλα νεκρά διαστήματα που εμφάνισε στη διάρκεια του αγώνα, στις αρχές του δευτέρου και του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Κεραυνός είχε το προβάδισμα σε όλη σχεδόν τη διάρκεια και ο Προφήτης κυνηγούσε, με το 15-16 του δεκαλέπτου να είναι το τελευταίο του προβάδισμα μέσα στο ματς. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ ορμητικά στη δεύτερη περίοδο και με σερί 14-0 πέρασαν 29-16. Ο Προφήτης το μάζεψε γρήγορα, με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου πήγε στον πόντο (33-32), όμως εκεί ένα νέο σερί των "Thunder" (συμπτωματικά πάλι 14-0) τους έστειλε στο 47-32. Η ομάδα του λόφου δεν το παράτησε, προσπάθησε μέχρι το φινάλε για την ανατροπή, αλλά ο πίθος των Δαναΐδων δε μπορούσε να γεμίσει και το τελικό 61-55 σφράγισε τη σημαντική νίκη για την ομάδα της Βάρης.
Κορυφαίος των νικητών, που είναι γεμάτο σύνολο και θα βρίσκεται σίγουρα μέσα στις διεκδίκητριες, ο Θεοφανίδης, με πλούσια παρουσία και στις δύο πλευρές του γηπέδου, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Γαλαράς. Από τον Προφήτη μακράν καλύτερος ο Πολίτης, που θα έκανε ακόμα περισσότερα (και μαζί του και η ομάδα) αν δεν αντιμετώπιζε από νωρίς πρόβλημα με τα φάουλ, με βοήθειες από τους Αντωνίου και Σκαντζή. Δεν επηρέασε το αποτέλεσμα η διαιτησία των Τζίμη και Χρόνη.
ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΒΑΡ.-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 61-55 (15-16, 33-29, 52-42, 61-55)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τζίμης, Χρόνης
ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΒΑΡ. (Ι. Θεοφανίδης): Κοτταρινός 6(2), Λάσκαρης 7(1), Γαλαράς 15(1), Μαρκοζάνης 4, Καλαϊτζής, Δημητρόπουλος 3(1), Βόμβας 5(1), Ασπράς, Θεοφανίδης 10(1), Κοιλάκος 4, Παπαδόπουλος 7(1).
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Α. Μιχαλακάκος): Γκανής 10(3), Πολίτης 17(1), Σαμοΐλης 3(1), Ντάσκας, Τόλιας 4, Αντωνίου 11(1), Σκαντζής 8(2), Σταθόπουλος, Στρατούλης 2.