Δευτέρα 30 Οκτωβρίου 2023

ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
ΦΑΡΟΣ ΚΕΡ.-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 44-60

Δύσκολη νίκη για τον Προφήτη στην Ιχθυόσκαλα. Για τρία δεκάλεπτα ο μαχητικός Φάρος μας πίεσε, και μόνο στην τελευταία περίοδο η ομάδα μας κατάφερε να επιβάλλει την κυριαρχία της και να κάνει το τρία στα τρία στο πρωτάθλημα.
Ο Προφήτης διατηρούσε σε όλη τη διάρκεια ένα μικρό προβάδισμα, όμως ο Φάρος δεν του επέτρεπε να ξεφύγει. Οι γηπεδούχες σουτάροντας κατά κόρον από το τρίποντο, έμεναν κοντά στο σκορ, και στο 30' βρίσκονταν σε απόσταση ενός σουτ (34-37). Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως οι δικές μας μπήκαν πιο αποφασισμένες, τα κορίτσια του Φάρου ξέμειναν από δυνάμεις κι έτσι η γκέλα αποφεύχθηκε, με τελικό σκορ 44-60.
Καθοριστική παρουσία για τον Προφήτη η Σπυριδούλα Σερέτη, που μπήκε και μας έδωσε ρυθμό και ενέργεια. Με καλές στιγμές και τα υπόλοιπα κορίτσια (Λήδα, Κίτσιου, Γραμματικού, Θεοδώρου), ειδικά στο τέλος. Από τον Φάρο ξεχώρισε η Ρήγα και ακολούθησε η Κολοβού. Καλοί σε γενικές γραμμές, αν και έχασαν μερικά σφυρίγματα, οι Σίμα και Κονταξάκης.
ΦΑΡΟΣ ΚΕΡ.-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 44-60 (12-16, 23-30, 34-37, 44-60)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σίμα, Κονταξάκης
ΦΑΡΟΣ ΚΕΡ. (Π. Γεωργακόπουλος): Παπαδοπούλου, Ρήγα 16(4), Κολοβού Κ. 10(2), Δαρζέντα 6, Κολοβού Β. 2, Ραπτοπούλου 3, Παπανικολάου, Ραφελέτου, Ιντ-Σαμπούν 7(1).
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Σ. Φέξης): Γραμματικού 11, Κίτσιου 8(1), Θεοδώρου  12, Μαχλά 3, Γκίκα, Κοσκινά 2, Παπαμαρκάκη, Σερέτη 2, Μαυράκη 8, Τζινλή 1, Πολιτοπούλου 13(3)