Τρίτη 20 Νοεμβρίου 2018

ΑΝΔΡΙΚΟ: ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ-ΤΕΛΑΜΩΝΑΣ 73-81

Στο μπάσκετ αν δεν παίξεις άμυνα δεν πρέπει να έχεις απαιτήσεις. Αυτό το επιβεβαιώνει ο φετινός Προφήτης, που με 81 πόντους παθητικό στο γήπεδό του, γνώρισε άλλη μια ήττα, αυτή τη φορά από τον Τελαμώνα.
Το ματς από την αρχή ήταν αρκετά ελεύθερο, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γρήγορο καλάθι, ακόμα και σε καταστάσεις σετ παιχνιδιού. Η συνθήκη αυτή ευνόησε τον Τελαμώνα, που προηγήθηκε ακόμα και με 11 (20-31), για να φτάσουμε στο 36-41 της ανάπαυλας. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Προφήτης αφυπνίστηκε, έβγαλε ενέργεια και κατάφερε να γυρίσει, προσωρινά όμως, την αναμέτρηση. Στην τελική ευθεία οι νησιώτες είχαν περισσότερες δυνάμεις, πιο καθαρό μυαλό και σκοράροντας 26 πόντους στην τέταρτη περίοδο (ξανά τραγικός αμυντικά ο Προφήτης) έφτασαν στο 73-81 που τους διατηρεί σε τροχιά πλέι-οφ.
Ο 16χρονος Ε. Δουνιάς ήταν σήμερα ο καλύτερος παίκτης για την ομάδα του Κώστα Πούτου, αλλά και ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 22 πόντους. Μαζί του και ο έτερος Δουνιάς (δεν ξέρουμε τι συγγένεια έχουν, ηλικιακά πάντως είναι πολύ πιθανό να είναι πατέρας-γιος!), ενώ πολύ καλοί ήταν και ο Τουμπανιάρης με τον Ράπτη. Από τον Προφήτη πιο σταθερός παίκτης ο Πατμανίδης και πολύ θετικοί οι Ρουσουνέλος και Ντούνης, που άλλαξαν (για λίγο όμως όπως αποδείχθηκε) τη ροή του ματς στο τρίτο δεκάλεπτο. Άψογοι στα σφυρίγματά τους οι Τζιμινίδης και Στραγαλινός.
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ-ΤΕΛΑΜΩΝΑΣ 73-81 (17-24, 36-41, 58-55, 73-81)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τζιμινίδης, Στραγαλινός
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Σ. Γαζής): Μαυροδάκος 3, Ρουσουνέλος 11(3), Μπουράνης 3(1), Πατμανίδης 12(1), Τόμπρος, Μακρινός 6, Αντωνίου 9(1), Αλεβιζάκης 2, Σκαντζής 2, Παπαστάμος 17, Ντούνης 8.
ΤΕΛΑΜΩΝΑΣ (Κ. Πούτος): Τουμπανιάρης 20, Μπούταλης, Δουνιάς Κ. 13, Σπηλιάδης 8(1), Ράπτης 16, Παλτάογλου 2, Καμπουρόγλου, Ανδριανός, Λεμπέσης, Δουνιάς Ε. 22(3).