Δευτέρα 8 Απριλίου 2019

ΑΝΔΡΙΚΟ: ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ-ΤΕΛΑΜΩΝΑΣ 90-70

To πρώτο βήμα έγινε για τον Προφήτη, που άνοιξε το σκορ στη σειρά των μικρών τελικών και χρειάζεται ακόμα μία νίκη για να πάρει την τέταρτη θέση που σημαίνει και άνοδο στην Γ' Κατηγορία.
Ο ελλιπής Τελαμώνας ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι τις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου (19-25), η συνέχεια όμως ήταν μονόλογος για τον Προφήτη, που μέχρι το ημίχρονο είχε φτιάξει διψήφια διαφορά (42-31) και καθάρισε οριστικά το ματς στο τρίτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να αγγίζει ακόμα και τους τριάντα πόντους και την ομάδα μας να σημειώνει συνολικά δώδεκα τρίποντα, τα περισσότερα στη σεζόν που διανύουμε.
Οι 90 πόντοι δείχνουν πως η επίθεση μας επιτέλους λειτούργησε, με τον Μακρινό να επιστρέφει στις υψηλές πτήσεις (33 π.) και τον Αντωνίου να κάνει μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του με τη φανέλα του Προφήτη, σκοράροντας 19 πόντους στο πρώτο ημίχρονο. Όλα τα παιδιά που αγωνίστηκαν πάντως έβαλαν το λιθαράκι τους, ενώ από τον Τελαμώνα προσπάθησαν οι Τουμπανιάρης και Ράπτης. Άριστοι ο Σίμα και η Φιλίππου.
Οι δύο ομάδες ανανεώνουν το ραντεβού τους για την προσεχή Δευτέρα στο νησί, όπου ασφαλώς τα πράγματα θα είναι διαφορετικά, καθώς οι Σαλαμίνιοι είναι παραδοσιακά πιο δυνατοί στο γήπεδό τους, ενώ πιθανόν να επανεμφανιστούν και κάποιοι αθλητές που σήμερα δεν αγωνίστηκαν.
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ-ΤΕΛΑΜΩΝΑΣ 90-70 (17-16, 42-31, 69-43, 90-70)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σίμα, Φιλίππου
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Σ. Γαζής): Μαυροδάκος 3(1), Ρουσουνέλος 8(2), Μπουράνης 3(1), Πατμανίδης 3, Τόμπρος 4, Ρούτσιας 4, Μακρινός 33(4), Αντωνίου 21(3), Αλεβιζάκης, Σκαντζής, Χρυσάκης 4(1), Παπαστάμος 7.
ΤΕΛΑΜΩΝΑΣ (Κ. Πούτος): Τουμπανιάρης 20, Μπούταλης 5(1), Ράπτης 19, Παλτάογλου 3(1), Καλογιάννης, Σπηλιάδης 6, Ανδριανός 2, Δουνιάς Ε. 15(3).