Κυριακή 13 Οκτωβρίου 2013

ΕΦΗΒΙΚΟ: Ε.Α.ΝΙΚΑΙΑΣ-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 57-61

Ματσάρα για το εφηβικό σήμερα το μεσημέρι στο Σελεπίτσαρι και μεγάλο διπλό για τους ψυχωμένους πιτσιρικάδες μας, δώρο γενεθλίων για τον κόουτς Κεραμειδά και πυξίδα για το στόχο της πρόκρισης στην επόμενη φάση.
Ο Προφήτης έκανε δυνατό ξεκίνημα, προηγήθηκε στο δεκάλεπτο με 5-16, όμως ο παράγοντας κούραση άρχισε να παίζει σημαντικό ρόλο, καθώς η δική μας ομάδα αποτελείται από μόλις επτά παιδιά, σε αντίθεση με τη Νίκαια που είχε γεμάτη δωδεκάδα και την ευχέρεια να δίνει ανάσες στους παίκτες της. Έτσι το σκορ έκλεισε γρήγορα και οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα ενός καλαθιού (32-30). Στο δεύτερο ημίχρονο έγινε πολύ μεγάλη μάχη με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία και τους παίκτες του Προφήτη να αντισταθμίζουν την κούραση με το πάθος. Το ντέρμπι έφερε και την ένταση, τόσο στις τέσσερις γραμμές όσο και στις κερκίδες και μάλιστα προς στιγμήν απειλήθηκε και σύρραξη μεταξύ των φιλάθλων. Στα μέσα του τετάρτου δεκαλέπτου ο Προφήτης άρχισε να παίρνει διαφορά τεσσάρων-πέντε πόντων, που εδραιώθηκε χάρη σε ένα τρίποντο δύο λεπτά πριν το τέλος, και κρατήθηκε με τις καλές άμυνες που βγήκαν στο φινάλε, όπως σε μια περίπτωση που εξαναγκάσαμε τη Νίκαια σε παράβαση 5" από επαναφορά, μισό λεπτό πριν τη λήξη. Ο ρέφερι Ντζαμάρας έχασε αρκετές φάσεις, πολλά φάουλ δε σφυρίχτηκαν, ήταν όμως αδύνατο ένας διαιτητής να ανταπεξέλθει μόνος του σε ένα τέτοιο ματς, που δεν είχε καμία διαφορά από αγώνα ανδρικής κατηγορίας. Για τον Προφήτη έπαιξαν οι Μουστάκας 9(1), Μυσιρλής, Μπούζας 5, Καλαϊτζίδης 12, Παπαδόπουλος, Πατμανίδης 29(3), Διγαλάκης 6.