Δευτέρα 4 Μαρτίου 2019

ΑΝΔΡΙΚΟ: ΦΑΡΟΣ ΚΕΡ.(U22)-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 59-71

Μετά την οριστικοποίηση της συμμετοχής μας στα πλέι-οφ, σήμερα, μία αγωνιστική πριν τελειώσει η κανονική διάρκεια ξεκαθάρισε και το "σταύρωμα" για τον Προφήτη, που θα αντιμετωπίσει τον Αετό Καλλιθέας με μειονέκτημα έδρας.
Ο Προφήτης στο κλειστό της Ιχθυόσκαλας έκανε το καθήκον του και κέρδισε τους μικρούς του Φάρου με 59-71, αν και η αλήθεια είναι πως στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα δεν βλεπόταν. Για τριάντα λεπτά το ματς πήγαινε πόντο-πόντο και μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν οι γηπεδούχοι του Βαγγέλη Πεταλά καταβλήθηκαν από την κούραση (ήταν μόλις έξι αθλητές στην αποστολή), μπόρεσε ο Προφήτης με απανωτούς αιφνιδιασμούς να ανοίξει τη διαφορά.
Το καλύτερο παιχνίδι του από τη μέρα που ήρθε στον Προφήτη  έκανε ο Χρήστος Ρούτσιας, ενώ από τους μικρούς του Φάρου και τα έξι παιδιά έκαναν ωραία προσπάθεια, με κορυφαίους τον σουτέρ Κλούτσο και τον μαχητικό ψηλό Τζερεφό. Σε ένα ματς που κύλησε χαλαρά, με λίγα φάουλ και από τις δύο ομάδες, Γερουλάνος και Ιωάννου είχαν μια ακριβοδίκαιη διαιτησία.
ΦΑΡΟΣ ΚΕΡ.(U22)-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 59-71 (12-15, 27-27, 46-48, 59-71)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γερουλάνος, Ιωάννου
ΦΑΡΟΣ ΚΕΡ.(U22) (Β. Πεταλάς): Κονταράκης, Τζορτζοριάν 14(1), Λάσκαρης 5, Κλούτσος 18(3), Τζερεφός 12, Χριστοφοράτος 10(2).
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Σ. Γαζής): Μαυροδάκος 11, Ρουσουνέλος 6(2), Μυσιρλής, Πατμανίδης, Τόμπρος, Ρούτσιας 13, Μακρινός 21(1), Αντωνίου 2, Χρυσάκης 5(1), Σκαντζής 3(1), Ντούνης, Παπαστάμος 10.