Τρίτη 15 Ιανουαρίου 2019

ΑΝΔΡΙΚΟ: ΠΑΝΑΙΓΙΝΑΪΚΟΣ-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 62-70

Ξεκίνημα του δευτέρου γύρου και ο Προφήτης πήρε πολύ σημαντική νίκη στο Πέραμα επί του Παναγιναϊκού με 62-70.
Οι νησιώτες μπήκαν στο γήπεδο πιο δυνατά (10-5), όμως ο Προφήτης βρήκε τα μακρινά σουτ που του επέτρεψαν να πάρει την πρωτοπορία και μάλιστα ακόμα και με διψήφιες διαφορές (21-32), τις οποίες ωστόσο δεν κατάφερε να συντηρήσει (34-38 ημίχρονο). Παρ' όλα αυτά σε ολόκληρο το δεύτερο μέρος δεν έχασε το προβάδισμα ούτε για μια στιγμή. Ο μαχητικός Παναιγιναϊκός πάντα κατάφερνε να είναι μέσα στο ματς (46-49 στο 29'), όμως η ομάδα του λόφου έβρισκε τις λύσεις ώστε να συντηρεί ένα μικρό, αλλά πολύτιμο προβάδισμα. Κάτι που εξαργύρωσε στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν με ένα ξέσπασμα της κατάφερε να ξεφύγει (53-64 στο 35') εξασφαλίζοντας στο σημείο αυτό την πολύτιμη νίκη.
Στο κομμάτι της άμυνας οι "κυανέρυθροι" έκαναν ίσως το καλύτερο φετινό παιχνίδι τους, ειδικά στο β' ημίχρονο. Όλα τα παιδιά πάλεψαν πολύ, ο Μακρινός ήταν ξανά ο πρώτος σκόρερ, εκείνος όμως που αξίζει ειδική μνεία είναι ο Τόμπρος, που μπήκε στο ματς για πρώτη φορά στο 28' και για δώδεκα λεπτά πάλεψε σα σκύλος στις δύο ρακέτες. Από την Αίγινα φάνηκαν περισσότερο ο Πολυτάρχου και ο Καΐρης, αν και δεν είχε την ίδια ευστοχία με το ματς του πρώτου γύρου. Σωστή η διαιτησία των Ιερωνυμάκη και Αυγουστόγλου.
ΠΑΝΑΙΓΙΝΑΪΚΟΣ-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 62-70 (17-23, 34-38, 46-51, 62-70)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερωνυμάκης, Αυγουστόγλου
ΠΑΝΑΙΓΙΝΑΪΚΟΣ (Γ. Γκίκας): Ζάκι, Γαϊτάνος 7, Τρίμης, Σουβλέρης 4, Καρανδρέας 2, Κάτσας 8(2), Πολυτάρχου 18, Στρατηγός, Καΐρης 18(1), Καλογερόγιαννης 5(1).
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Σ. Γαζής): Μαυροδάκος 6, Ρουσουνέλος, Μπουράνης, Πατμανίδης 6, Τόμπρος 6, Μακρινός 32(4), Αντωνίου 9(1), Αλεβιζάκης 2, Σκαντζής 7(1), Ντούνης 2.