Κυριακή 4 Μαρτίου 2018

ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ: ΖΩΓΡΑΦΟΥ-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 60-48

Παρότι έχει πια αποδεκατιστεί (μόλις οκτώ ενεργές παίκτριες) ο Προφήτης στάθηκε πολύ καλά σήμερα το μεσημέρι στο κλειστό του Ζωγράφου, όπου ηττήθηκε από τον τοπικό ΕΦΑΟΖ με 60-48.
Μετά το αρχικό 2-5 ο Προφήτης έπαθε επιθετικό μπλακ-άουτ (χωρίς πόντο για οκτώμιση ολόκληρα λεπτά) και ο Ζωγράφου έχτισε τη διαφορά (17-5 δεκάλεπτο) που του επέτρεψε να νιώθει ασφαλής για το υπόλοιπο του αγώνα. Η ομάδα μας προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς (28-20), αλλά οι γηπεδούχες είχαν τις απαντήσεις και παγίωσαν το προβάδισμα τους γύρω στους 15 πόντους, κάτι που δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, καθώς ο Προφήτης το πάλευε στην άμυνα, δεν είχε όμως ρυθμό στο επιθετικό κομμάτι.
Η ποιοτική τριάδα των Ζουρνή-Ισκίογλου-Κελλάρη ήταν εκείνη που έκανε τη διαφορά για την ομάδα του Βερροιόπουλου, που καταπώς φαίνεται θα πετύχει το στόχο της παραμονής στην κατηγορία. Η Νεαρχάκου ήταν η πρώτη σκόρερ του αγώνα (16 π.), ενώ σε καλή μέρα βρέθηκαν και οι Πούλη, Τσελεπίδου. Άψογοι οι Νερομυλιώτης και Βελέντζας.
ΖΩΓΡΑΦΟΥ-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 60-48 (17-5, 34-22, 47-29, 60-48)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Νερομυλιώτης, Βελέντζας
ΖΩΓΡΑΦΟΥ (Ν. Βερροιόπουλος): Γραμματικού 1, Βυζεντίνη 5(1), Μάλλιου 5(1), Ζουμπεράκη 2, Ισκίογλου 12, Ζουρνή 15, Χόνι, Πατέρα 2, Μάνου 2, Κελλάρη 12(4), Χαϊκάλη 3(1), Βασίου 1.
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Π. Χλιαουτάκης): Δροσωτάκη 7(2), Σπύρη, Τζάρου 5(1), Νεαρχάκου 16(2), Κουτσοδήμου, Πούλη 9(1), Τσελεπίδου 11, Γιαννοπούλου.