Τρίτη 7 Ιανουαρίου 2014

ΕΦΗΒΙΚΟ: ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ-ΕΘΝΙΚΟΣ 46-49

Μεγάλο ματς για το εφηβικό πρωτάθλημα έγινε σήμερα, με τον Εθνικό να παίρνει μια πολύ σημαντική νίκη και να αγκαλιάζει την πρόκριση στην επόμενη φάση.
Στο γεμάτο από φίλους και των δύο ομάδων γήπεδο του λόφου, ο Προφήτης ξεκίνησε πολύ δυνατά και προηγήθηκε 16-3 στο 9', στη συνέχεια όμως ο Εθνικός, χτυπώντας με τα γρήγορα γκαρντ του στις κακές μας επιστροφές, μάζεψε γρήγορα το σκορ και το ημίχρονο έκλεισε 24-23. Στην επανάληψη οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι (γ' δεκ. 35-36), αλλά στο φινάλε οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι και βάζοντας τις δύο κρίσιμες βολές στο 46-47 πήραν το ροζ φύλλο. Με λάθη η διαιτησία του Ντζαμάρα, που ειδικά στο τέλος επηρεάστηκε από τις φωνές του πάγκου και της εξέδρας του Εθνικού. Για τον Προφήτη, οι παίκτες του οποίου έκαναν σήμερα πραγματικά μεγάλη προσπάθεια, έπαιξαν οι Μουστάκας 15(3), Μυσιρλής 2, Μπούζας 8(1), Καλαϊτζίδης 4, Πατμανίδης 15(1), Διγαλάκης 2.