Πέμπτη 8 Μαρτίου 2012

ΑΝΔΡΙΚΟ: ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ-Ν.Ε.ΜΕΓΑΡΙΔΑΣ 66-62

Παρότι αδιάφοροι βαθμολογικά, Προφήτης Ηλίας και Μεγαρίδα διεκδίκησαν με πάθος τη νίκη σήμερα το βράδυ στα Καμίνια, και τελικά η ομάδα του λόφου, καλύτερη στα σημεία, κέρδισε με 66-62.
Το κακό ξεκίνημα του Προφήτη τον έφερε πίσω με 21-27 στο 13'. Μέχρι το ημίχρονο όμως οι "κυανέρυθροι" είχαν γίνει αφεντικά της αναμέτρησης και αφού πήγαν στην ανάπαυλα με +8, είχαν σταθερά το προβάδισμα, χωρίς όμως να μπορούν να ξεφύγουν καθώς η Ν.Ε.Μ. δεν άφηνε τη διαφορά να φτάσει σε επίπεδα εφησυχασμού. Οι Μεγαρίτες στο τέταρτο δεκάλεπτο έκαναν τη δική τους αντεπίθεση και έφτασαν το ματς στον πόντο, 52-51, έξι λεπτά πριν το τέλος. Στα κρίσιμα αυτά σημεία παίκτης-κλειδί για τον Προφήτη ήταν ο Παναγιώτης Καψοκόλης, που με τις επιθετικές του ενέργειες ξελάσπωσε την ομάδα, μαζί με τους Φωστέρη και Γεωργάκη που πέτυχαν δύο σημαντικά τρίποντα. Οι φιλοξενούμενοι δεν το παράτησαν, όμως στο χρόνο που έμενε ήταν αδύνατο να ανατρέψουν την κατάσταση. Καλή εμφάνιση επιθετικά για τον Προφήτη, αν και ο κόουτς Κάσσης είχε παράπονα από την αμυντική συμπεριφορά των παικτών του κατά διαστήματα. Από την μαχητική Ν.Ε.Μ. άρεσε περισσότερο ο Μαζιώτης. Ο ρέφερι Παπαφωτίου (κατά τεκμήριο κορυφαίος της ΕΣΚΑΝΑ) έβγαλε με άνεση το ματς, σωστός στα σφυρίγματά του και ο Πούλιος.
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ-Ν.Ε.ΜΕΓΑΡΙΔΑΣ 66-62 (18-19, 39-31, 49-42, 66-62)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαφωτίου, Πούλιος
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Π. Κάσσης): Κάτσικας 7, Φωστέρης 12(3), Ευσταθίου 4, Πιστιόλης, Κεραμειδάς 5, Καψοκόλης 11, Κουκουβάκης 7, Μιχαλακάκος 4, Κριτσιδήμας, Γεωργάκης 14(3), Ντάσκας 2.
Ν.Ε.ΜΕΓΑΡΙΔΑΣ (Π. Υφαντής): Χρυσούλης 2, Θεοδόσης, Παπαδόπουλος 9(1), Παπαστυλιανός 13, Γιαννάκης 3(1), Μασσαλής, Μαζιώτης 21(2), Κουλουριώτης 9, Κυπριώτης 5.