Δευτέρα 26 Φεβρουαρίου 2024

ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
Α.Ο.Ν.Α.-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 53-47

Ο Α.Ο.Ν.Α. ήταν εκείνος που το ήθελε περισσότερο και κέρδισε δίκαια τον νωθρό Προφήτη με 53-47, υποχρεώνοντας την ομάδα μας στη δεύτερη ήττα της στο final-six.
Ενδεικτικό της εικόνας του αγώνα είναι πως η ομάδα της Αργυρούπολης είχε την πρωτοπορία στο σκορ και στα σαράντα λεπτά, με τον Προφήτη να κυνηγάει από την αρχή ως το τέλος. Οι γηπεδούχες έπαιξαν πολύ δυνατά και παθιασμένα, ήταν θαυμάσιες στην άμυνα (ειδικά στο πρώτο ημίχρονο) και έκαναν ένα πολύ μεγάλο βήμα για το στόχο της τετράδας. Ο Προφήτης αντίθετα φαινόταν εγκλωβισμένος, είχε πολύ κακές επιλογές στην επίθεση, απαράδεκτο ποσοστό στις βολές και μόνο από το τρίτο δεκάλεπτο και μετά φάνηκε να μπαίνει κάπως στο κλίμα του αγώνα, όταν από το 33-22 πλησίασε στο 33-31. Κάπου εκεί όμως ο τραυματισμός της Πολιτοπούλου χάλασε το μομέντουμ και ο Α.Ο.Ν.Α. πήρε και πάλι διαφορά, την οποία δεν έχασε μέχρι το φινάλε.
Από τις νικήτριες δεν υπήρξε καμία που να υστέρησε, με κορυφαία την Χαρούνι και έξοχες την Τσαχιρίδη και την Λάσκαρη. Για τον Προφήτη μεγάλη προσπάθεια από την Θεοδώρου, πολύ καλή η Παπαμαρκάκη, ενώ η Πολιτοπούλου ακριβώς την ώρα που βρήκε ρυθμό τραυματίστηκε. Μέτρια η διαιτησία του Αυγερινού, κατά τι καλύτερος ο Μιτουλάκης.
Α.Ο.Ν.Α.-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 53-47 (15-11, 28-19, 39-33, 53-47)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αυγερινός, Μιτουλάκης
Α.Ο.Ν.Α. (Παπασπυριδάκος): Δόνα 4, Βαζαίου 4(1), Ναβάρρο 3, Τσαχιρίδη 9(2), Κεφαλά 4, Χαρούνι 11, Βασιλάκη 8(2), Παπακωνσταντίνου Δ., Παπακωνσταντίνου Α. 6, Λάσκαρη 4(1).
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Σ. Φέξης): Γραμματικού 5, Κοσκινά, Θεοδώρου 14, Μαχλά 4, Νικολαΐδου, Πολιτοπούλου 10(1), Παπαμαρκάκη 4, Σερέτη 2, Μαυράκη 5, Τζινλή 3(1), Πλώτα.