Κυριακή 12 Ιανουαρίου 2020

ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ: ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ-ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ 54-50

Πολύ σημαντική νίκη για τον Προφήτη, που υπέταξε με 54-50 την Ελευσίνα στα Καμίνια και "κλείδωσε" στο 4-2 το ρεκόρ με το οποίο θα μπει στην οκτάδα, ανεξαρτήτως του τι θα γίνει στο φινάλε της πρώτης φάσης, την ερχόμενη Κυριακή.
Ο Πανελευσινιακός σήμερα "καιγόταν" για τη νίκη, καθώς η πρόκρισή του διακυβεύεται και εντέλει θα κριθεί την τελευταία αγωνιστική. Μπήκε στον αγώνα με ενθουσιασμό και με όπλο τα τρίποντα προηγήθηκε στο δεκάλεπτο με 16-18. Ο Προφήτης όμως ήταν εξαιρετικός στις δύο μεσαίες περιόδους, ειδικά στην άμυνα. Στα είκοσι αυτά αγωνιστικά λεπτά δέχτηκε συνολικά μόλις 11 πόντους και με το 42-29 του 30' έδειχνε να έχει καθαρίσει το ματς. Κακώς όμως επαναπαύτηκε: Με ένα εκρηκτικό δικό του διάστημα, ο Πανελευσινιακός έτρεξε ένα 0-11, που έφερε το 42-40 του 35' και την αναμέτρηση να γίνεται και πάλι ντέρμπι. Οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο λεπτό σε απόσταση καλαθιού (46-44) και στο σημείο αυτό (στην πιο σημαντική ίσως φάση του αγώνα) η Στεφάνου κέρδισε αντιαθλητικό. Έβαλε και τις δύο βολές και στην επίθεση που ακολούθησε η Παπακωνσταντίνου ευστόχησε σε τρίποντο από τη γωνία, για να γράψει το 51-44 και να σφραγίσει την αγχωτική, αλλά πολύτιμη νίκη για τον Προφήτη.
Δροσωτάκη, Στεφάνου και Παπακωνσταντίνου (στο καλύτερο φετινό παιχνίδι της) ήταν μια σπουδαία τριάδα σήμερα για τον Προφήτη. Η Μεγαλούδη ήταν η κορυφαία του Πανελευσινιακού (πλήγμα ο τραυματισμός της Τσίρμπα σε κρίσιμο σημείο), έχοντας βοήθειες από την Τσεμπελίκου. Η ομάδα του κόουτς Ρουστέμη την τελευταία αγωνιστική υποδέχεται τους Κυρίαρχους και θέλει τη νίκη προκειμένου να σφραγίσει το εισιτήριο για την β' φάση, ειδάλλως πρέπει να περιμένει τα υπόλοιπα αποτελέσματα. Σωστοί οι Παπαφωτίου και Στραγαλινός.
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ-ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ 54-50 (16-18, 27-23, 42-29, 54-50)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαφωτίου, Στραγαλινός
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Θ. Μπούτας): Κρίτσαλου 6, Δροσωτάκη 15(3), Σπύρη, Ζεβαχιργιάν 2, Στεφάνου 16(1), Παπακωνσταντίνου 14(1), Κοντοδιού, Στασινού 1, Τραυλού.
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Γ. Ρουστέμης): Μεγαλούδη 17(2), Τσίρμπα 5, Οικονόμου 4, Πέππα 3(1), Μανουρά, Μούλτση 5(1), Μαρκοπούλου 2, Τσεμπελίκου 8, Κοντού 2, Πολυζώτη, Ιωσηφίδη 4.