Κυριακή 1 Δεκεμβρίου 2019

ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ: ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ-ΒΑΡΗ 43-34

Επέστρεψε στις νίκες ο Προφήτης, υποτάσσοντας (με την παραδοσιακή δυσκολία) την Βάρη με 43-34.
Ο αγώνας, όπως φαίνεται και από το τελικό σκορ, δε διεκδικεί δάφνες ποιότητας. Μάλλον το ακριβώς αντίθετο: Οι δύο ομάδες συναγωνίζονταν για σαράντα λεπτά στην αστοχία και τα λάθη. Ο κάπως υποφερτός για ένα ημίχρονο Προφήτης προηγήθηκε στην ανάπαυλα με 24-12, αλλά στη συνέχεια έχασε τη συγκέντρωσή του και η μαχητική Βάρη έφτασε στο καλάθι (36-34). Ευτυχώς η ομάδα μας επανήλθε στο φινάλε και πήρε τη νίκη με 43-34, ξαναβρίσκοντας εν μέρει και την ηρεμία της μετά την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής.
Σε ένα τέτοιο ματς δύσκολο να βρει κάποιος διακριθείσες. Η Σπύρη έδωσε αρκετά σχεδόν σε κάθε τομέα ενώ η Στεφάνου "μίλησε" στο τέλος: Εννιά πόντους βάλαμε στο τέταρτο δεκάλεπτο και όλοι προήλθαν από τα δικά της χέρια. Από τη Βάρη, πρώτη σκόρερ η Πετρή (παρότι έπαιξε με τραυματισμένο χέρι) και καλό δεύτερο ημίχρονο η μεγάλη Καραμέτου. Ολόσωστοι ο Νάκος και η Αυγουστόγλου.
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ-ΒΑΡΗ 43-34 (13-8, 24-12, 34-24, 43-34)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Νάκος, Αυγουστόγλου
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Θ. Μπούτας): Κοντοδιού 3(1), Δροσωτάκη 11(1), Σπύρη 8, Ζεβαχιργιάν, Στεφάνου 12, Κρίτσαλου 7, Ζαφείρη, Στασινού, Τραυλού 2, Κομνηνέλλη.
ΒΑΡΗ (Θ. Μεϊμάρογλου): Μαργαρίτη, Καραμέτου-Κονδάκη 8(1), Πετρή 10, Χειλάκου 4, Ψυλλάκη 2, Γιαννιώδη 3(1), Καβαλέγκα 3(1), Καραμέτου, Νάκου 4, Καρυδάκη.