Κυριακή 27 Οκτωβρίου 2019

ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ: Γ.Α.Σ.ΜΑΝΔΡΑΣ-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 41-51

Ο Προφήτης έδειξε χαρακτήρα στη Μάνδρα και έφυγε με τη νίκη, που τον κρατάει αήττητο και στην κορυφή της βαθμολογίας του ομίλου του.
Η επικράτηση ήρθε πολύ πιο δύσκολα απ' ότι δείχνει το τελικό 41-51. Δυόμιση λεπτά πριν το τέλος οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί (38-39) αλλά ο Προφήτης σε εκείνο το σημείο βρήκε τα μακρινά σουτ (τρία τρίποντα) που του έδωσαν τη λύση. Το σκορ έγινε 39-51 και η ομάδα του λόφου έφυγε με το πολύ σημαντικό διπλό. Ο αγώνας ήταν κακός ποιοτικά, η ομάδα μας αντιμετώπισε πολλά θέματα με την άμυνα και τα ριμπάουντ, αλλά εντέλει χάρη στην εμπειρία της πήρε τη νίκη απέναντι σε ένα πολύ μαχητικό σύνολο.
Εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο και πολύ κρίσιμα σουτ από την Στεφάνου, αλλά και σπουδαία παρουσία από τις Δροσωτάκη και Παπακωνσταντίνου. Από τη Μάνδρα καλύτερες ήταν οι Τσούμπου και Λαμπράκη. Καλή σε γενικές γραμμές η διαιτησία των Παπαφωτίου και Μπερέτσου, αν και η αποβολή της Τσιφτελή από τον πρώτο (τέταρτο φάουλ και καπάκι τεχνική ποινή) ήταν μάλλον τραβηγμένη.
Γ.Α.Σ.ΜΑΝΔΡΑΣ-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 41-51 (10-9, 21-26, 31-35, 41-51)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαφωτίου, Μπερέτσος
Γ.Α.Σ.ΜΑΝΔΡΑΣ (Μ. Καλυβιανάκης): Τσούμπου 7, Κουρτέση 5(1), Καμπόλη 1, Τσουμπρή 9, Τζαβαρή 5(1), Λαμπράκη 8, Προέδρου 4, Λιάσκου 2.
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Θ. Μπούτας): Κοντοδιού, Δροσωτάκη 11(1), Σπύρη, Τσιφτελή 4(1), Ζεβαχιργιάν 5(1), Στεφάνου 20(2), Παπακωνσταντίνου 9(1), Ζαφείρη 2.