Παρασκευή 12 Νοεμβρίου 2021

ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΔΡΩΝ
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ-ΛΕΩΝ ΜΟΣΧ. 62-55

Ο Προφήτης χρειαζόταν πολύ τη νίκη σήμερα κόντρα στον Λέοντα και κατάφερε να την πάρει, παρότι είχε πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του.
Ο αγώνας δεν ξεκίνησε καλά για την ομάδα μας, με τους φιλοξενούμενους να χτυπάνε στις αδυναμίες της άμυνάς μας και να προηγούνται 9-16 στο 7'. Ο Προφήτης πάντως αφυπνίστηκε γρήγορα, πλησίασε άμεσα στο σκορ και με εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο έκλεισε το ημίχρονο στο +10 (38-28). Αλλά οι παθογένειές μας επανεμφανίστηκαν στην επανάληψη και ο Λέων (στο δικό του καλύτερο διάστημα μέσα στο ματς) έκλεισε την ψαλίδα (43-41 στο 27') και το τέταρτο δεκάλεπτο προοιώνιζε ντέρμπι. Ο Προφήτης όμως έσφιξε ξανά την άμυνά του και βρήκε τα μακρινά σουτ που "ξεκλείδωσαν" τη ζώνη. Πέρασε με 60-49 και παρότι στο τέλος έκανε πολλά λάθη, δεν κινδύνευσε και κράτησε την πολύτιμη νίκη που φέρνει το ρεκόρ του στο 2-2, τη στιγμή που έρχονται κολλητά (Παρασκευή και Δευτέρα) δύο δύσκολα εκτός έδρας ματς, με Αμφιάλη και Νέα Σμύρνη.
Καλύτεροι παίκτες μας σήμερα ο Τόμπρος και ο Λάζια, που έδωσαν πολλή ενέργεια, ειδικά στην άμυνα. Μεγάλη δουλειά επίσης αποδεικνύεται για τον Προφήτη η επιστροφή στη δράση του αρχηγού Μακρινού. Από τον Λέοντα εκπληκτικός (αλλά "καλαμιά στον κάμπο") ο Μπέης. Καλοί ο Πέππας και ο Γρίσπος, που -παρά τα λίγα λαθάκια τους- κράτησαν ένα πολύ δυνατό ματς.
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ-ΛΕΩΝ ΜΟΣΧ. 62-55 (16-17, 38-28, 47-45, 62-55)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέππας Γ., Γρίσπος
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Σ. Γαζής): Παπαστάμος 14(1), Μπόθος 7, Μπουράνης, Τόμπρος 4, Μπακάλης 17(5), Σαραντίδης, Μακρινός 10, Αντωνίου 6, Λάζια 4, Αθανίτης, Ντούνης.
ΛΕΩΝ ΜΟΣΧ. (Ε. Παπαϊωάννου): Μπέης 28(1), Ανδρίτσος 4, Ελαστάη 3(1), Καψής, Στρέπκος 4, Κωνσταντίνο 6(2), Φιλιππούσης 9, Σανούδος 1, Σταυλάς, Τρανταφίλη, Χρήστου.