Σάββατο 11 Οκτωβρίου 2014

ΑΝΔΡΙΚΟ: ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ-ΔΑΦΝΗ ΑΓ.ΔΗΜ. 49-56

Ξεκίνημα με το αριστερό για τον Προφήτη, που ηττήθηκε στα Καμίνια από τη δυνατή φέτος Δάφνη Αγίου Δημητρίου με 49-56, μετά από ένα δυνατό ματς, που το πήρε αυτός που ήταν πιο συγκεντρωμένος στα κρίσιμα σημεία του.
Ο Προφήτης άργησε να μπει στο πνεύμα του αγώνα και με τον Καμπούρη κεφάτο η Δάφνη ήδη στο 9' κέρδιζε 7-15. Σταδιακά η άμυνα κατάφερε να προσαρμοστεί, ενώ και η είσοδος του Μαυράκη ξεκόλλησε επιθετικά τον Προφήτη, που κάνοντας καλό σερί πέρασε με 18-15. Η Δάφνη στο σημείο αυτό βρήκε πόντους από τον Παπαδόπουλο, η πραγματική όμως μαχαιριά ήταν το τέταρτο φάουλ του Μαυράκη λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Στην ανάπαυλα το σκορ ήταν 22-23, όμως η επιθετική παραγωγή μας μέχρι τότε ήταν μονοδιάστατη, με όλους σχεδόν τους πόντους να προέρχονται από την τριάδα των ψηλών μας. Στο δεύτερο ημίχρονο η Δάφνη διατηρούσε την περισσότερη ώρα το προβάδισμα, μικρό πάντως, καθώς εν τω μεταξύ ο Προφήτης βρήκε και κάποια καλά περιφερειακά σουτ. Όμως τα πολλά λάθη μας βασάνισαν και πάλι και οι Μπραχαμιώτες  κρατώντας το δικό τους καλό ξέσπασμα για τα μέσα του τετάρτου δεκαλέπτου, με τον Αλεξανδρόπουλο να παίρνει τη σκυτάλη σκοράροντας από μακριά, έγραψαν την πρώτη διψήφια διαφορά (36-46 στο 36'). Ο Προφήτης δεν το παράτησε, έφτασε και πάλι κοντά (45-48 στο ενάμιση λεπτό), όμως δύο χαμένα αμυντικά ριμπάουντ που κατέληξαν σε καλάθι από τον Φλέγκα (45-50), αλλά και μια κακή μας άμυνα στη συνέχεια (45-52) έγειραν οριστικά την πλάστιγγα.
Καλή η διαιτησία από Μητρόπουλο και Χατζηκυριάκο.
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ-ΔΑΦΝΗ ΑΓ.ΔΗΜ. 49-56 (9-15, 22-23, 31-36, 49-56)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μητρόπουλος, Χατζηκυριάκος
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Μ. Κεραμειδάς): Μουστάκας 6(1), Λεοντιάδης 8(1), Τριανταφύλλου 12(1), Μεντής, Βουρνάς 1, Μαυράκης 15,  Μπαμπάκος 3, Ντάσκας Φ. 4.
ΔΑΦΝΗ ΑΓ.ΔΗΜ. (Κ. Τάσος): Θεοδώρου, Μπάκας 6, Ρούσης, Καμπούρης 15(2), Αλεξανδρόπουλος 9(3), Φλέγκας 9, Παπαδόπουλος 10, Κασβής 2, Βιτσεντζάτος 5, Παπανικολάου, Κακαράντζας.