Τετάρτη 7 Μαΐου 2014

ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ: ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ-ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡ. 44-42

Ο Προφήτης πήρε τον πρώτο τελικό της παρηγοριάς, επικρατώντας 44-42 του Φοίνικα μετά από ενδιαφέροντα αγώνα.
Τέτοια ματς κρίνονται συνήθως στη διάθεση. Ο Προφήτης φάνηκε στην αρχή να είναι υποτονικός, ο Φοίνικας κέρδιζε 2-9 στο 6' και το ημίχρονο ήταν 16-19. Στο δεύτερο μέρος οι δικές μας φάνηκαν προς στιγμή να ανεβάζουν στροφές, με πιο κεφάτες τη Β. Βροχίδου και τη Βλάμη, όμως ένα ακόμη νεκρό διάστημα έδωσε στο Φοίνικα την ευκαιρία να προηγηθεί ακόμα και με οκτώ (25-33 στο 29'). Το τελευταίο δεκάλεπτο όμως ήταν ιδανικό: Ο Προφήτης βρήκε ρυθμό και πήρε το προβάδισμα μετά τα μισά του, κρατώντας ως το τέλος. Οι φιλοξενούμενες είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν, αλλά η Αρχοντάκη στα 3" είχε 0/2 βολές και δεν κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση.
Με λάθη η διαιτησία από Ορφανό και Ι. Τηγάνη, επόμενο ραντεβού για τις δύο ομάδες την Κυριακή στο Σαλπέας.
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ-ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡ. 44-42 (5-12, 16-19, 28-33, 44-42)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ορφανός, Ι.Τηγάνης
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Π.Χλιαουτάκης): Βλάμη 12, Δροσωτάκη 7, Βροχίδου Β. 18(3), Τηλεμάχου 3, Βροχίδου Σ., Λαουλάκου 2, Σπύρη, Γουλουμή, Παπαδοπούλου, Σταθάκη 2, Ανυφαντάκη Ε..
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡ. (Δ. Λαγοπόδης): Γκριτζά 5, Λιβανού 3(1), Μάναλη 2, Σπυριδωνίδου, Μανουρά, Αρχοντάκη 10, Τουρνατζή 4, Ζεβαχιργιάν 3(1), Παίδα, Καρανάσιου 3(1), Βράκα 12(1).