Πέμπτη 16 Φεβρουαρίου 2012

ΑΝΔΡΙΚΟ: ΑΕΤΟΣ ΚΑΛΛ.-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 72-74 (63-63)

Επικός ο Προφήτης Ηλίας, πέρασε νικηφόρα από το "Ιφιγενείας", νικώντας τον Αετό με 74-72 στην παράταση, μετά από δραματικό ματς.
Ο Κώστας Κουκουβάκης με δύο εύστοχες βολές, 5" πριν το φινάλε, έδωσε τη νίκη στον Προφήτη, για να γράψει το τελικό σκορ ο Πιστιόλης, ενώ ενδιάμεσα οι γηπεδούχοι έβγαλαν τη μπάλα άουτ, χάρη στην τρομερή άμυνα της ομάδας μας. Για να φτάσουμε όμως εκεί χρειάστηκαν 45 λεπτά λυσσαλέας μάχης, κατά την οποία το ροζ φύλλο άλλαζε.. ρότα πολλές φορές. Μετά το καλό του ξεκίνημα (2-7), ο Προφήτης αντιμετώπισε πρόβλημα στο σετ παιχνίδι, και ο Αετός, με αιχμή τον αξεπέραστο Τζανή Σταυρακόπουλο, κατάφερε να πάρει διαφορά δεκατριών πόντων στο 18' (31-18). Στο 25' οι Καλλιθεάτες είχαν ήδη +15 (41-26), και προκειμένου να καλύψει το χαμένο έδαφος, ο κόουτς Κάσσης επιστράτευσε το γνωστό "ινδιάνικο" μπάσκετ. Με πολλά τρεξίματα, παγίδες, αιφνιδιασμούς, αλλά κυρίως μέγα πάθος, ο Προφήτης έκανε τη μισή δουλειά στο 30' (45-39), και παρά το στιγμιαίο ξέσπασμα του Αετού, που επανέφερε τη διψήφια διαφορά (53-43 στο 34'), ισοφάρισε 53-53 με τρίποντο του Κουκουβάκη, και έδειξε να παίρνει τη νίκη όταν βγάζοντας σεμιναριακές άμυνες προηγήθηκε 58-62, 25" πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας. Φαίνεται όμως πως στο γήπεδο αυτό μας πιάνουν αυτοκτονικές τάσεις (θυμηθείτε τι έγινε πριν λίγο καιρό με την ΑΕΚΤ), και μετά από 1/6 βολές που είχαμε, ο Γκιοβάσο ισοφάρισε στα δύο δεύτερα, στέλνοντας το ματς στην παράταση. Στο ξεκίνημά της, ο Αετός, με την ψυχολογία υπέρ του, σκόραρε από το τρίποντο με τον Μυλωνά, για να γίνει το 66-63. Το μομέντουμ άλλαξε χάρη σε ένα πολύ μεγάλο τρίποντο του Γεωργάκη από τη γωνία, που έγραψε το 70-71. Ακολούθησαν 2/2 βολές του Σταυρακόπουλου, και τα υπόλοιπα τα αναφέραμε στην αρχή.
Κλειδί του ματς, πέρα απο το τρομερό πάθος που είχαν τα παιδιά, η άμυνα μας, που "πνίγει" τον αντίπαλο και μας χαρίζει πόντους στον αιφνιδιασμό. Κορυφαίος του γηπέδου ήταν ο Κίμωνας Γεωργάκης, που αν και λογίζεται για "μικρός", είναι πια πολύ ώριμος μπασκετικά και δείχνει πως μπορεί να εξελιχθεί στον επόμενο ηγέτη της ομάδας. Τεράστια συνεισφορά και από τον Κουκουβάκη, όχι μόνο για τις βολές, αλλά για την γενικότερη παρουσία του, αλλά κυρίως, και αυτό είναι το πιο σημαντικό, μεγάλο πάθος και πίστη από ΟΛΑ τα παιδιά. Για τη διαιτησία των Λάτση-Δελαγραμμάτικα εξέφρασε παράπονα στο τέλος ο Αετός. Γνώμη μας είναι πως οι ρέφερι ήταν πολύ καλοί, καθώς κατάφεραν (με τα όποια λάθη έκαναν εις βάρος και των δύο) να κρατήσουν ένα δυνατό και σκληρό ματς, με πληθώρα σωματικών επαφών σε κάθε φάση.
ΑΕΤΟΣ ΚΑΛΛ.-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 72-74 (κ.α. 63-63) (17-13, 31-22, 46-39, 63-63)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λάτσης, Δελαγραμμάτικας
ΑΕΤΟΣ ΚΑΛΛ. (Θ. Σκληρός): Μυλωνάς 21(2), Τάγκας 6(2), Σταυρακόπουλος 22(2), Χατζηγιακουμής 4, Χαλκιαδάκης 2, Γκιοβάσο 6, Σχορτσανίτης 5, Τρουπής, Καραγιαννίδης 6.
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Π. Κάσσης): Κάτσικας 6, Φωστέρης 9(1), Πιστιόλης 5, Ευσταθίου 1, Κεραμειδάς, Καψοκόλης 2, Κουκουβάκης 16(1), Μιχαλακάκος 12(2), Κριτσιδήμας, Γεωργάκης 23(3), Ντάσκας.