Κυριακή 5 Ιανουαρίου 2020

ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ: ΦΙΛΟΘΕΗ ΜΑΓ.-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 47-43

Δεν τα κατάφερε ο Προφήτης στο "Δασκαλάκης" και ηττήθηκε από την δυνατή Μαγούλα με 47-43, σε μια πολύ σημαντική αναμέτρηση, καθώς και οι δύο ομάδες προκρίνονται στη δεύτερη φάση και μεταφέρουν εκεί τα μεταξύ τους αποτελέσματα.
Ο Προφήτης για ένα ημίχρονο φαινόταν να έχει το πάνω χέρι (24-30), αλλά στην επανάληψη δεν μπόρεσε ποτέ να βρει ρυθμό στην επίθεσή του, και πετυχαίνοντας μόλις 13 πόντους σε ολόκληρο το εικοσάλεπτο, μοιραία δεν απέφυγε την ήττα, απέναντι σε μια ομάδα με περισσότερες λύσεις και ενθουσιασμό. Ήταν ένα κλειστό και ψυχοφθόρο ματς, με τον Προφήτη στην αρχή να βάζει τα μακρινά σουτ που του έδωσαν το προβάδισμα, αλλά να μη μπορεί να βρει διάρκεια, σε αντίθεση με την Μαγούλα, που έπαιξε πιο στοχευμένα και στο φινάλε βρήκε τα μεγάλα σουτ που της έδωσαν τη νίκη.
Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες η Μουζάκη, πολύ καλή η Χατζημήτρου, όπως και η Δρένη. Για τον Προφήτη καλύτερες οι Δροσωτάκη, Ζεβαχιργιάν, Κρίτσαλου. Δεν επηρέασε το αποτέλεσμα η διαιτησία των Πέππα Γ. και Έξαρχου.
ΦΙΛΟΘΕΗ ΜΑΓ.-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 47-43 (12-17, 24-30, 35-36, 47-43)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέππας Γ., Έξαρχος
ΦΙΛΟΘΕΗ ΜΑΓ. (Μ. Καραπαναγιώτη): Σταμάτη, Ανδριοπούλου, Τακίδη 7(1), Παπαστάμου 6(2), Ραμαντάνη 7(1), Χατζημήτρου 8, Σωτηρίου, Μουζάκη 12, Περάματζη, Παπαγεωργίου, Δρένη 7(1).
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Θ. Μπούτας): Κοντοδιού, Δροσωτάκη 13(3), Σπύρη 2, Ζεβαχιργιάν 8(2), Στεφάνου 3, Κρίτσαλου 11, Παπακωνσταντίνου 6(2), Στασινού.