Κυριακή 8 Νοεμβρίου 2015

ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ: Α.Ο.Ν.Α.-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 54-50

Σε ένα ματς μεταξύ δύο ομάδων με παρόμοιους στόχους, ο Α.Ο.Ν.Α. πήρε την πολύ σημαντική νίκη με 54-50 στο γήπεδο της Αργυρούπολης το οποίο παραμένει "καταραμένο" για τον Προφήτη: Τελευταία φορά κερδίσαμε εκεί το 2008 και έκτοτε σε όλα μας τα τμήματα μετράμε έντεκα σερί ήττες.
Ο Α.Ο.Ν.Α. ήταν καλύτερος στη λεπτομέρειες και θα λέγαμε πως κέρδισε δίκαια, με τον Προφήτη να έχει μόνο ορισμένα ξεσπάσματα και σίγουρα όχι διάρκεια στην απόδοσή του. Το μεγαλύτερο μας πρόβλημα ήταν τα πολλά λάθη μας, αλλά και η Παπακωνσταντίνου, την οποία σε κανένα σημείο δεν βρήκαμε τρόπο να περιορίσουμε και με τους 20 πόντους που πέτυχε ήταν εντέλει ο καταλύτης για την επικράτηση της ομάδας της. Ο αγώνας είχε ρυθμό, και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να τρέξουν στο ξεκίνημα, όμως όσο περνούσε η ώρα οι γηπεδούχες είχαν πιο σωστές επιλογές και πήραν σταθερά το προβάδισμα, έστω και με μικρές διαφορές. Κάπως έτσι πήγε το ματς μέχρι το 30' (39-32). Με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου ο Προφήτης μπήκε πιο συγκεντρωμένος, ισοφάρισε γρήγορα στο 39-39 και μάλιστα τρία λεπτά πριν το τέλος κατάφερε και να προηγηθεί με 45-47, στο πρώτο του προβάδισμα μετά από 30 αγωνιστικά λεπτά. Εκεί ακριβώς χάθηκε πάλι το καθαρό μυαλό, ο Α.Ο.Ν.Α. μέσα σε δύο λεπτά έκανε σερί 8-0 και 1:10 πριν το τέλος βρέθηκε μπροστά με 53-47, τελειώνοντας ουσιαστικά τον αγώνα.
Για την ομάδα του Δημήτρη Χρυσοβελίδη, την κορυφαία του γηπέδου Παπακωνσταντίνου ακολούθησαν σε απόδοση οι αδερφές Πάνου, ενώ από τις δικές μας πάλεψαν περισσότερο οι Δροσωτάκη, Πούλη και Λαζάρου. Άριστη η διαιτησία των Τεφτίκη και Πηλοΐδη.
Α.Ο.Ν.Α.-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 54-50 (15-14, 24-20, 39-32, 54-50)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τεφτίκης, Πηλοΐδης
Α.Ο.Ν.Α. (Δ. Χρυσοβελίδης): Πάνου Σ. 9(1), Ψυλλάκη 6, Ζαχαροπούλου, Καπινιάρη 3, Πάνου Γ. 8(1), Ζαχαράκη, Ζούπα, Ναβάρο, Μεμίνι 2, Παπαζαχαρίου 6, Μουρελάτου, Παπακωνσταντίνου 20.
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Π. Χλιαουτάκης): Αρχοντάκη 10(1), Δροσωτάκη 15(1), Σπύρη 5, Λαζάρου 12, Μαστροθεοδώρου, Καλοβυρνά, Γουλουμή, Πούλη 6, Ιωαννίδου, Γιαννοπούλου 2.