Πέμπτη 26 Μαρτίου 2009

ΑΝΔΡΙΚΟ: ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 53-63

Αυτό μάλιστα! Ήταν Προφήτης Ηλίας! Σε έναν αγώνα-μια κατηγορία, η ομάδα μας θριάμβευσε στο St.Lawrence επί της Βουλιαγμένης με 53-63.
Οι "κυανέρυθροι" μπήκαν μουδιασμένα στο ματς και πριν καλά-καλά το καταλάβουμε βρεθήκαμε να χάνουμε με 8-0 στο 3'. Το επιβεβλημένο τάιμ-άουτ, άλλαξε τα δεδομένα, αφού η άμυνα έσφιξε, βρήκαμε πόντους μέσα από τη ρακέτα και προηγήθηκαμε 9-12 στο 8'. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους διατηρούσαμε συνεχώς ένα μικρό προβάδισμα και το ημίχρονο έκλεισε 26-31.
Το ίδιο σκηνικό είχαμε και στην επανάληψη, όπου πάλι μπήκαμε νωθρά και ο αντίπαλος βρήκε την ευκαιρία να προηγηθεί 33-31 στο 24'. Έκτοτε, και μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (43-44), το ματς πήγαινε πόντο-πόντο με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια.
Στην τέταρτη περίοδο όμως οι παίκτες μας μπήκαν αποφασισμένοι και έβγαλαν προς τα έξω το μέταλλο που χαρακτηρίζει αυτή την ομάδα. Ψυχραιμία (σωστές επιλογές και εύστοχα σουτ στην επίθεση) και πάθος (φοβερή αλληλοκάλυψη στην άμυνα) συνέθεσαν το ψηφιδωτό του τελευταίου δεκαλέπτου. Σιγά-σιγά χτίσαμε μια διαφορά (48-54 στο 35', 50-59 στο 38') και μάλιστα χάρη στο τρίποντο του Κόλλια με την εκπνοή υπερκαλύψαμε και το -8 του πρώτου αγώνα.
Όπως είναι φυσικό, στην κρίσιμη αυτή αναμέτρηση, το κουπί τράβηξαν οι παλιοσειρές της ομάδας. Ο Γιώργος Καρασούλος έκανε ένα από τα ωριμότερα παιχνίδια του με τη φανέλα του Προφήτη. Ο Βαγγέλης Τσιστράκης, έπαιξε και για τον απόντα Πασαγιάννη, αφού πέρα από τους πόντους που έβαλε ήταν "σκιάχτρο" κάτω από τα καλάθια. Ο Αλεξόπουλος συνεχίζει να αγωνίζεται σαν έφηβος, πολύτιμη και η συμβολή των Αραμπατζόγλου-Λαζαράκου. Κοντά σε όλους αυτούς και οι δύο μικροί Κόλλιας-Συριανός, έκαναν μεγάλη εμφάνιση. Σπουδαίο και το κοουτσάρισμα των Θεοδωρόπουλου-Κεφαλίδη.
Ακόμη βέβαια δεν έχει κριθεί τίποτα αναφορικά με την παραμονή, αφού μένουν ακόμη 3 αγωνιστικές, αλλά η αλήθεια είναι πως μετά τις δύο τελευταίες νίκες βρισκόμαστε σε θέση ισχύος.
ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 53-63 (11-14, 26-31, 43-44, 53-63)
Διαιτητές: Θεολόγη, Μαγγωνάκης
ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Μόσχος): Ασλανίδης 3(1), Φαραζής 1, Πετρακάκης 16, Κραψίτης 14(1), Παγώνης 9, Πανταζόπουλος 2, Ρακιντζάκης 8(1), Ροζάς.
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Θεοδωρόπουλος-Κεφαλίδης): Καρασούλος 13(2), Λαζαράκος 10(2), Κόλλιας 9(1), Αραμπατζόγλου 6(2), Τσιστράκης 10, Αλεξόπουλος 10, Συριανός 5(1), Σονίδης.