Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2011

ΑΝΔΡΙΚΟ: ΝΕΟΙ ΠΑΝΙΩΝΙΟΥ-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 75-68 (64-64)

Γερό μάθημα για την ομάδα μπάσκετ, που έχασε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος από τους Νέους του Πανιωνίου με 75-68 στην παράταση.
Οι καλές εμφανίσεις του κυπέλλου φαίνεται πως υπνώτισαν τους παίκτες μας, που πήραν τη σημερινή αναμέτρηση αψήφιστα και στο τέλος το πλήρωσαν. Στην αρχή ο Προφήτης είχε σταθερά το προβάδισμα όμως όσες φορές προσπάθησε να χτίσει διαφορές ασφαλείας (6-14 στο 6', 19-28 στο 14', 29-37 στο 23') οι νεαροί παίκτες του "Ιστορικού" είχαν τις απαντήσεις, καθιστώντας σαφές πως σε καμία περίπτωση δεν θα παρατούσαν το ματς. Η ευστοχία μας από την περιφέρεια (κυρίως με τον Μιχαλακάκο) αντισταθμιζόταν από το πρόβλημα στα ριμπάουντ και οι Πανιώνιοι, που έδειξαν πολύ μαχητικό πνεύμα, έμεναν κοντά στο σκορ. Έχοντας μάλιστα επιβάλλει το ρυθμό τους, ήταν επόμενο να περάσουν μπροστά, για πρώτη φορά στο 28', με 43-41. Έξι λεπτά πριν το τέλος οι Νεοσμυρνιώτες προηγούνταν με 58-50, όμως ο Προφήτης κατάφερε να επιστρέψει, χάρη στην πιεστική του άμυνα και να προσπεράσει με 62-60. Με το σκορ στο 64-64 οι δύο ομάδες είχαν από μία ευκαιρία για τη νίκη, αλλά Μπελίτσης και Κουκουβάκης ήταν άστοχοι και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Στην αρχή της ο Προφήτης έχασε τον Φωστέρη με πέμπτο φάουλ, και με ολοφάνερη πια την έλλειψη καθαρού μυαλού, δεν πετύχαμε ούτε ένα καλάθι εντός παιδιάς, με τους Νέους να πανηγυρίζουν μια καθ' όλα δίκαιη νίκη. Με λάθη, που πάντως δεν επηρέασαν το τελικό αποτέλεσμα οι Μέλης-Μαυρέλης.
ΝΕΟΙ ΠΑΝΙΩΝΙΟΥ-ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ 75-68 (64-64) (25-27)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μέλης, Μαυρέλης
ΝΕΟΙ ΠΑΝΙΩΝΙΟΥ (Β. Δεγαΐτας): Ζέρβας 2, Πέτσας 10(1), Πιτούλης 3, Στογιάνοβιτς 6(1), Παπαστέργιος 3, Μπελίτσης 7(1), Αλεξόπουλος 19(1), Δουτσίνης 14, Μελισσουργός 9(1), Κακαλούδης 2.
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Π. Κάσσης): Κάτσικας 6, Φωστέρης 16(2), Λαζαράκος 3, Πιστιόλης 2, Κεραμειδάς 2, Βουρνάς 8, Κουκουβάκης 14, Μιχαλακάκος 12(4), Κριτσιδήμας, Γεωργάκης 5(1), Ντάσκας, Λιοδάκης