Κυριακή 13 Μαρτίου 2011

ΑΝΔΡΙΚΟ: ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ-ΑΡΜΕΝΙΚΗ 50-43

Μια ακόμη νίκη για την ομάδα μπάσκετ, που υπέταξε και την Αρμενική με 50-43 στα Καμίνια, και εδραιώθηκε στην 5η θέση της κατάταξης. Ο αγώνας ξεκίνησε με την ομάδα μας να μπαίνει νωχελικά, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι Αρμένιοι, και με τον Γιαμπάνη κεφάτο προηγήθηκαν 4-9 και 7-11. Οι φωνές στο δεκάλεπτο, αλλά και το κοντό σχήμα (με Πιστιόλη στο "4" και Κάτσικα στο "5") άλλαξαν τις ισορροπίες. Με πολύ καλή άμυνα, αλλά και υπομονή στην επίθεση, κλείσαμε το ημίχρονο με 30-19, παίρνοντας πολλά από τον Κίμωνα Γεωργάκη, που έκανε το πιο ώριμο παιχνίδι του με την πρώτη ομάδα. Και στο δεύτερο ημίχρονο η αναμέτρηση κύλησε στο ίδιο τέμπο αφού οι φιλοξενούμενοι με "κλειδωμένους" τους σκόρερ τους Αμπατζή και Λαζαράκο (ο Γιάννης εξάλλου έπαιζε κόντρα στην αγαπημένη του ομάδα) δεν μπορούσε να πλησιάσει. Στο 34’ το σκορ ήταν 44-30, οι Αρμένιοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια (46-39 στο 38’) όμως στο τέλος είχαμε αυτοσυγκέντρωση και φτάσαμε στη νίκη χωρίς ουσιαστικά να απειληθούμε. Την Παρασκευή παίζουμε εκτός έδρας με τους πρωτοπόρους Τράχωνες, και η ομάδα μας, απαλλαγμένη πια από κάθε άγχος, και ευρισκόμενη σε μεγάλη φόρμα (8 νίκες στα τελευταία 9 ματς) θα κυνηγήσει την καλή εμφάνιση, και γιατί όχι, την έκπληξη.
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ-ΑΡΜΕΝΙΚΗ 50-43 (7-11, 30-19, 37-26, 50-43)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαγγωνάκης, Ηπιώτης
ΠΡΟΦ.ΗΛΙΑΣ (Π. Κάσσης): Συριανός 7(1), Νικόλτσος 1, Ευσταθίου 5, Κεραμειδάς 8(1), Πιστιόλης 3, Κουκουβάκης 9(1), Μιχαλακάκος 4(1), Κριτσιδήμας 6, Κάτσικας 4, Γεωργάκης 3(1), Παναγιωτόπουλος.
ΑΡΜΕΝΙΚΗ (Κ. Χατζησταμάτης): Γετιμιάν 4, Σεργουνιώτης 2, Αποστολίδης , Λαζαράκος 4, Ασημακόπουλος 9(1), Γιαμπάνης 8(1), Σταυριανίδης 2, Αμπατζής 8, Ρουμελιώτης 2, Σκορδίλης 2.